Sākot no zāļu reklāmām līdz pat diētas grāmatām mēs dzirdam tik daudz par menopauzi un sievietes veselību, ka dažbrīd grūti saprast, kas no tā ir patiess. Zemāk uzskaitīti parastākie 10 mīti - un iemesli, kāpēc lai sievietes tiem netic.
1. Bioidentiskie "dabiskie" hormoni ir labāki nekā tradicionālā hormonu terapija.
Nav pierādījumu, ka bioidentiskie hormoni ir drošāki vai efektīvāki kā citas hormonu terapijas. Nav veikti lieli pētījumi par bioidentiskajiem hormoniem, un aptiekām un zāļu ražotājiem, kas tos ražo un izplata, nav pietiekoši reglamentētas. Tā kā nav datu, sievietes pieņem, ka potenciālais kaitējumu risks ir vienāds ar parasto hormonterapiju.
2. Sievietes, sākoties menopauzei, gaida vienas vienīgas grūtības - ciešanas no karstuma viļņiem, atmiņas zudums un depresija- atlikusī dzīve iet tikai lejup.
Cik šausmīga aina! Patiesībā, daudzām sievietēm menopauzes pārmaiņas ietver salīdzinoši nelielas neērtības, kas neprasa medicīnisku iejaukšanos vai ārstēšanu. Pat sievietēm, kam karstuma viļņi vai citas nepatīkamas izjūtas ir intensīvas, šīs problēmas pārsvarā ir īslaicīgas un ir dažādi citi veidi, kā tos pārvarēt. Līdzīgi arī mīts par sieviešu atmiņas zudumu vai krišanu depresijā ir vienkārši nepareizs.
3. Sievietes šajā vecumā zaudē interesi par seksu.
Mūsu seksuālās vēlmes svārstās visas mūsu dzīves laikā. Tās ir atkarīgas gan no mūsu attiecībām, mūsu emocionālās un fiziskās veselības un daudziem citiem faktoriem. Daži parasti lietoti medikamenti (ieskaitot asinsspiediena un sirds zāles un dažus antidepresantus) var ietekmēt seksuālo vēlmi un orgasma kvalitāti. Ja jums rodas aizdomas, ka jūsu medikamenti var ietekmēt jūsu seksuālo reakciju, rūpīgi izlasiet zāļu instrukciju un izrunājieties ar savu ārstu par devu samazināšanu vai aizvietošanu ar citām, ar mazākiem blakusefektiem. Dažas sievietes piedzīvo maksts sausumu vai sāpes menopauzes laikā vai pēc tās. Šādu diskomfortu var novērst ar vaginālajiem mitrinātājiem vai lubrikantiem.
4. Kaulu blīvums nosaka, vai sievietei draud gūžas lūzums.
Kaulu blīvums ir riska faktors iespējamiem lūzumiem, bet ne vienīgais. Vecums, medikamenti un iepriekšēji lūzumi individuālajā vai ģimenes anamnēzē arī ir būtiski faktori. Jūs varat samazināt lūzumu risku, uzņemot pietiekoši daudz kalcija un D vitamīna uzturā, regulāri vingrojot, nesmēķējot.
5. Ja nevienam citam sievietes ģimenē nav bijis krūts vēža, viņai arī tas nedraud
Ja ģimenes anamnēzē ir bijis krūts vēzis (īpaši, ja vairāk kā vienai tuvai radiniecei, piemēram, mātei un māsai), tas palielina sievietes izredzes saslimt ar to. Bet apmēram 70 procentiem sieviešu, kas saslimst ar krūšu vēzi, nav slimības gadījumu ģimenē, ne arī zināmu ģenētisku risku.
6. Neparedzēta grūtniecība un seksuāli transmisīvās slimības attiecas tikai uz jaunākām sievietēm.
Tās no mums, kam pāri 40, ir daudz mazākas izredzes palikt stāvoklī, nekā jaunākām sievietēm. Bet daudzas no mūsu grūtniecībām- speciālisti lēš, vairāk kā puse, ir negaidītas. Bet ja dzimstības kontrole vairs nav apspriežama, ir vitāli svarīgi pasargāt sevi no seksuāli transmisīvajām slimībām. Tas ir īpaši svarīgi tām, kam ir jauns vai vairāki partneri, bet arī tām, kas ir ilgstošās pastāvīgās attiecībās, arī der uzmanīties, jo mēs varam nezināt riskus, kam mūsu partneris var mūs pakļaut.
7. Svara pieaugums un spēka un enerģijas zudums ir neizbēgams, kļūstot vecākām.
Šādas pārmaiņas bieži notiek, bet ne vienmēr tās ir neizbēgamas. Daudzām sievietēm galvenie cēloņi tam ir samazināta fiziskā aktivitāte un slikti ēšanas ieradumi. Risinājums? Ieviest savā uzturā vairāk veselīgas pārtikas un uzkodu un atrast veidus, kā vairāk kustēties, kaut vai izmantot kāpnes lifta vietā vai sākt apmeklēt deju kursus kopā ar draugu. Kaut arī jāmaina kustību un ēšanas paradumi, kļūstot vecākām, pētījumi pierāda, ka izturību var ne tikai saglabāt, bet pat palielināt jebkurā vecumā! Ja regulāri vingrosi, tev būs vairāk enerģijas un arī labāks miegs.
8. Sievietēm, kurām ir augsts holesterīna līmenis, bet nav sirds saslimšanu, būtu jālieto holesterīna līmeni pazeminošas zāles, lai novērstu tās.
Holesterīnu samazinošas zāles ir populāras, bet nav tāda "zelta standarta" pētījuma, kas pierādītu, ka tās palīdz sievietēm, kam vēl nav sirds slimību. Ja jūs apsverat iespēju novērst sirds slimību iespējas, uzziniet vairāk tieši par savu veselības situāciju. Jūs varat samazināt risku saslimt ar sirds slimībām, regulāri vingrojot, lietojot Vidusjūras stila ēdienkarti un nesmēķējot.
9. Ja ārsts rekomendē dzemdes izņemšanu, tas droši vien nepieciešams.
Katrai trešajai Amerikas sievietei 60 gadu vecumā ir izoperēta dzemde. Kaut gan šī operācija ir izglābusi dzīvību un atjaunojusi veselību daudzām sievietēm, pētījumi ir pierādījuši, ka daudzas no operācijām nav nepieciešamas un rada nevajadzīgus riskus. Ir pieejamas jaunas, mazāk invazīvas ārstēšanas metodes.
10. Labākais veids, kā novērst slimības, ir medikamenti.
Kaut arī medikamenti spēlē svarīgu lomu slimības uzveikšanā, ir daudz citu veidu, kā mēs varam uzlabot savu veselību. Veselīga ēšana, fiziskas aktivitātes un nesmēķēšana ir topa virsotnē. Dažreiz, sava dzīvesveida un uzvedības mainīšana dod lielāku pozitīvo efektu, kā zāļu dzeršana, un bez kāda riska. Mums varbūt ir vajadzīgs atbalsts, lai veiktu šādas pārmaiņas, bet rezultāts ir pūļu vērts.
http://www.ourbodiesourselves.org/publications/menopause/myths.asp