user_mobilelogo

 Cik bieži jūs esat kaut ko tādu dzirdējusi? Pat šķietami progresīvā sabiedrībā vīrieši bieži neņem vērā vai noniecina sieviešu idejas, viedokļus vai dusmas, ar komentāru “nu jā, viņai laikam tās dienas…”  Doma tāda, ka mēnešreizes it kā padara jūs nepastāvīgas, bīstamas vai pat trakas. Dažās kultūrās tiek uzskatīts, ka sievietes menstruāciju laikā bojā ražu, pienu vai sapūdē marinējumus….  Bet tas, ka jūsu hormoni svārstās katru mēnesi, nepadara jūs par mazvērtīgāku vai mazāk kompetentu cilvēku.Sievietes hormonālā veselība

Garastāvokļa, enerģijas un vēlmju izmaiņas visā jūsu ciklā ir pilnīgi normālas; ja jūs iemācīsities to visu atpazīt un strādāt ar to, tas var pat palielināt jūsu dabiskos talantus un spējas.

Lai izmantotu savu “cikla spēku”, jums vienkārši jāiepazīstas ar menstruālā cikla zinātniskajiem pamatojumiem, kā arī ar katra posma priekšrocībām un izaicinājumiem. Iemācoties iet cauri plūsmai - diezgan burtiski, jūs varēsit piekļūt spēkam, par kuru nekad nezinājāt, ka tāds jums pieder.

Jūsu menstruālo ciklu regulē hormonu estrogēna un progesterona plūsma.

Sāksim ar pamatiem. Jūsu dzemde ir jūsu menstruālā cikla "zvaigzne". Tā atrodas jūsu iekšpusē, maksts augšdaļā un izskatās kā apgriezts bumbieris ar divām rokām. Šīs rokas ir jūsu olvadi. Katras olšūnas galā ir jūsu olnīcas, kas sastāv no šūnu kopām, ko sauc par folikulām, un kurās ir jūsu olšūnas.

Cikla sākumā smadzenes liek olnīcām sākt ražot folikulus stimulējošo hormonu jeb FSH. FSH palīdz folikulām atlasīt un apaugļot olšūnu, tāpēc šo cikla pirmo pusi sauc par folikulu fāzi. Pieaugot olšūnai, palielinās hormona estradiola līmenis. Estradiols ir hormona estrogēna forma, kas cita starpā izraisa jūsu dzemdes iekšējā apvalka sabiezēšanu, lai sagatavotos mazuļa uzņemšanai.

Estradiols stiprina kaulus un domāšanu padara asu. Sieviete atveras kā daba pavasarī - pievērš sev uzmanību, tiecas pēc romantikas, kaut kā jauna. Atjaunojas ne tikai dzemdes gļotāda - gan mati, gan āda, gan arī acis uzmirdz.

Kad jūsu olšūna ir “gatava”, notiek ovulācija. Ja ap ovulāciju makstī atrodas sperma, olšūnu var apaugļot, un jūs varat palikt stāvoklī. Sperma var dzīvot jūsu makstī apmēram piecas dienas, un izdalītā olšūna dzīvo līdz 24 stundām.

Pēc olšūnas atbrīvošanas folikula, kas to izlaida, pārvēršas pagaidu dziedzerī, kurš sāk ražot hormonu progesteronu.Progesterons nosaka cikla otro pusi, luteālo fāzi. Tas ir, lai palīdzētu jūsu ķermenim samazināt ātrumu un pārgrupēties grūtniecības gadījumā. Ja olšūna tomēr nav apaugļota, progesterons var tikt var ražots tikai apmēram 14 dienas. Pēc tam jūsu progesterona un estradiola līmenis pazeminās, un dzemdes gļotādas šūnas mirst un nokrīt. Tas ir tas, kas iznāk no maksts kā mēnešreizes: asiņu un dažu audu plūsma, kas parasti ilgst apmēram trīs līdz septiņas dienas. Tiklīdz menstruācija sākas, menstruālais cikls sākas no jauna. Veselīgs cikls var ilgt no 25 līdz 35 dienām.

Menstruālā cikla izsekošana palīdzēs jums parūpēties par hormonālo labsajūtu.

Hormoni, piemēram, estrogēns un progesterons, ne tikai pasaka jūsu dzemdei, kas jādara. Tie ietekmē jūsu garastāvokli un uzvedību visdažādākajos veidos, regulējot jūsu enerģiju, miegu, libido un apetīti. Tā kā menstruālā cikla laikā ir jūtams hormonu pieplūdums un atplūdums, garīgās un fiziskās pārmaiņas, kuras jūs piedzīvojat visā laikā, var sajust diezgan krasi.

Dažādie menstruālā cikla posmi ir kā gadalaiki. Periods, kura laikā jūs attālināties no pasaules un atpūšaties, ir kā ziema. Pēc tam nāk pavasaris, kad jūsu ķermenis un prāts atjaunojas. Ap ovulāciju ir vasara, kad jūtaties viegls un enerģisks. Visbeidzot, pirms mēnešreizes, jūs esat rudenī, lai samazinātu ātrumu un sagatavotos citai ziemai.

Jūsu menstruālais cikls un katras sezonas ilgums un pieredze ir ļoti atkarīga no izmaiņām jūsu dzīvē. Stress darbā, slikts uzturs, attiecību jautājumi un slimības ir tikai dažas no lietām, kas var izsist hormonus no līdzsvara. Tā rezultātā jūsu cikli var būt pārāk ilgi, pārāk īsi vai ļoti neregulāri.

Menstruālā cikla izsekošana var būt vienkārša- katru dienu īsi pierakstīt dažas lietas, kā enerģijas līmenis, garastāvoklis, miega kvalitāte, apetīte, dzimumtieksme, galvassāpes, gremošana vai sāpes - taču datus varat pielāgot, kā vēlaties. Piemēram, pierakstiet, kā jūtaties savās attiecībās, kādu ēdienu šobrīd alkstat un kāds uzdevums šodien ir īpaši grūts. Ir arī īpašas lietotnes, piemēram, Clue un Kindara, kas palīdz sekot līdzi savam ciklam.

Kad esat izsekojusi pilnu ciklu, varēsit redzēt, kā garastāvoklis un enerģija mainījās visā tā laikā. Pēc pāris citu ciklu izsekošanas jūs ne tikai varēsit aprēķināt, kad sāksies nākamais periods, bet arī varēsit plānot garastāvokļa, enerģijas un vēlmju izmaiņas.

Ziema: laiks, kurā koncentrēties uz iekšu, atpūsties un atpūsties.

Viņai laikam ir TĀS dienas…

Menstruālā cikla pirmā diena ir menstruālā cikla pirmā diena. Šī ir ziema, nāves un atdzimšanas sezona. Apmēram perioda sākumā jūsu hormoni pazeminās līdz zemākajam līmenim. Līdztekus tam, ka jātiek galā ar visām asinīm, kas izplūst no maksts, tas var izraisīt noguruma, emociju un nemiera sajūtu.

Tā kā šis ir tik intīms, uz iekšu vērsts laiks, tas piedāvā dziļu ieskatu sevī un dziļas atklāsmes. Ja jūs jau izmantojat menstruālo izsekošanu, tas ir laiks, kad varat pārskatīt iepriekšējo ciklu un iestatīt nodomus jaunajam. Kā garastāvoklis svārstījās pēdējā cikla laikā? Kur jūs cīnījāties visvairāk? Kā labāk plānot nākamo, lai nerīkotu trokšņainas ballītes, jo jūsu enerģijas līmenis ir īpaši zems?

Izmantojiet ziemu, lai atkāptos no pasaules, veltiet laiku atpūtai un atlaidiet jebko, kas jūs uztrauca jūsu iepriekšējā cikla laikā. Tā ir laba iespēja pēc iespējas vairāk atpūsties no sporta aktivitātēm, sociālajiem medijiem un darba saistībām - tā vietā saritināties uz dīvāna ar labu grāmatu.

Ja esat viena no daudzajām sievietēm, kurai rodas menstruālie krampji, pirms ķerties pie Ibuprofēna, apsveriet iespēju izmēģināt dažus mājas līdzekļus. Siltums, maiga vingrošana un vēdera masāžas ir izrādījušās ļoti efektīvas sāpju mazināšanai mēnešreizēs. Arī masturbācija var palīdzēt; tas atbrīvo spriedzi un paaugstina hormonu sajūtu smadzenēs.

Jūsu izmantoto menstruālo produktu veids var ietekmēt arī mēnešreizes. Autore iesaka menstruāciju piltuves, jo tie uzkrāj vairāk asiņu, tajos ir mazāk ķīmisku piedevu un tiem ir mazāka ietekme uz vidi nekā vienreizlietojamos tamponos un ieliktnīšos.

Sākot ar menstruāciju trešo dienu - kad parasti visspēcīgākā plūsma ir aiz muguras - hormonu līmenis lēnām sāks pieaugt, un jūs sajutīsiet vairāk enerģijas un motivācijas. Pirms jūs to pamanīsiet, būsiet jau pavasarī.

Pavasaris, rotaļīguma un iespēju laiks.

Pāreja no ziemas uz pavasari lielākajai daļai no mums ir patīkama, jo mēs jūtam, kā mūsu enerģija pieaug un garastāvoklis uzlabojas. Jūsu olnīcas tagad ir aizņemtas, izvēloties un kopjot 

Viņai laikam ir TĀS dienas…

apaugļojamo olšūnu, un jūsu estradiols paaugstinās, lai būtu gatavs ovulācijai. Atgriežas pozitivitāte un motivācija, un jūs jutīsities viegli, enerģiski un rotaļīgi.

Pavasarī pasaule ir iespēju pilna. Esiet ziņkārīga un izpētiet. Šis ir ideāls laiks, lai izmēģinātu ko jaunu - neatkarīgi no tā, vai tas ir apģērba stils, vingrošanas režīms vai darba metode. Pārmaiņas parasti ir vieglākas pavasara laikā, tāpēc ieradumi, kurus sākat tagad, būs noturīgāki. Tas ir arī lielisks laiks, lai dotos uz randiņiem. Estradiols attīra ādu, kas var padarīt jūs pievilcīgāku, un tas izplūst jūsu dzemdes kakla un maksts sulās. Tomēr esiet piesardzīga un neaizraujieties ar visām iespējām. Ļaujiet enerģijai nedaudz uzkrāties un paturiet dažas no jūsu apbrīnojamajām jaunajām idejām tuvu sirdij, līdz jums būs laiks padomāt par tām.

Dažreiz pavasaris nedod to dzirkstīgumu un vieglumu, kas ar to parasti saistīts; tam varētu būt vairāki iemesli. Iespējams, ka jūs metāties ārā no ziemas, sadedzinot sveci no abiem galiem, tiklīdz sajutāt savu hormonu pieaugumu. Vai varbūt jums ir dzelzs deficīts, un ziemā zaudētās asinis liek justies nogurušai.

Vēl viens iemesls varētu būt tas, ka jūsu ķermenis neražo pietiekami daudz estradiola. Pārmērīgas fiziskās aktivitātes, diētas ievērošana un novecošanās var izraisīt zemu estrogēna līmeni. Ja šajā cikla sezonā esat letarģisks vai nomākts vai ja cikli ir ļoti neregulāri, apsveriet, vai un kāpēc jums varētu būt estrogēna deficīts, un sazinieties ar uzticamu veselības aprūpes speciālistu, lai to novērstu.

Ap ovulāciju vasara paaugstina jūsu garastāvokli un enerģiju.

Daudziem no mums dzīve vasarā liekas visvienkāršākā- un tas pats attiecas uz menstruālo ciklu. Vasara ir laiks tieši pirms ovulācijas, tās laikā un pēc tās.

Estradiols, sasniedzot ovulāciju, sasniedz maksimumu, izraisot luteinizējošo hormonu un testosteronu. Testosterons bieži tiek nepareizi raksturots kā “vīriešu” hormons, taču tam ir liela nozīme arī sieviešu reproduktīvajā veselībā, palielinot jūsu enerģiju un dzimumtieksmi.

Augsta hormonā līmeņa laikā ap ovulāciju jūs izjūtat pašpārliecību un seksuālo pievilcību. Jums samazinās vajadzība pēc ēdiena un miega, bet pieaug pēc izklaidēm.

Protams, jūsu hormoni vēlas, lai jūs atrastos aktīvā dzīvē, tērzējot ar potenciāliem partneriem. Asins plūsma jūsu dzimumorgānos palielinās, un dzemdes kakla šķidrums kļūst elastīgs un slidens, padarot šo par ļoti patīkamu laiku nodarboties ar seksu. Īsāk sakot, vasara ir lielisks laiks, lai ieplānotu randiņus vai atdzīvinātu romantiku ar savu partneri.Viņai laikam ir TĀS dienas…

Vasaras enerģiju varat izmantot arī daudz vairāk nekā seksam. Tagad ir piemērots laiks, lai izdarītu jebko lielu, drosmīgu un publisku - sākot ar tikšanos ar svarīgiem klientiem, kāzu runas teikšanu un pat protesta rīkošanu.

Ja tomēr nejūtat vasaras iestāšanos, tā varētu būt zīme, ka ovulācija nav notikusi. Tas, ka reizi pa reizei notiek tā sauktie anovulācijas cikli, ir pilnīgi normāli, bet, ja tas notiek regulāri, varētu būt hormonālas problēmas. Atcerieties, ka jūsu menstruālais cikls ir ļoti jutīgs pret stresu, šoku un slimībām. Ja pēdējos ciklos neesat ēdusi pietiekami daudz un veselīgi vai esat nepārtraukti bijusi pārstrādājusies, jūsu ķermenis var secināt, ka tas nav drošs laiks, lai iestātos grūtniecība, un dažos ciklos var pārtraukt ovulāciju.

Viens drošs veids, kā pateikt, vai ovulācija notikusi, ir izsekot ķermeņa pamata temperatūrai. Pirms ovulācijas ķermeņa temperatūrai jābūt aptuveni 36 līdz 36,5 ° C. Pēc ovulācijas tā paaugstinās par 0,2 ° C progesterona sildošās iedarbības dēļ. Ja pamanāt temperatūras paaugstināšanos ap cikla 14. Dienu un vēl pāris dienas, ovulācija ir notikusi. Tas nozīmē, ka, ja jūs apzinīgi izsekojat savu temperatūru un regulāri novērojat ciklus, jūs pat varat to izmantot kā kontracepcijas metodi.

Pirms mēnešreizes rudens liek jums palēnināt dzīves ritmu un novērtēt savu dzīvi.

Daudzām no mums vasaras lidojumam seko neliels kritiens rudenī. Jūs pēkšņi jūtaties skumja, kaprīza un nogurusi. Jūsu ķermenis tagad liek jums samazināt tempu un nomierināties, vai nu tāpēc, ka tajā jau ir bērniņš, vai arī tāpēc, ka tam ir jāsagatavojas to visu darīt vēlreiz.

Dažiem varētu būt paveicies piedzīvot “atvasaru” pēc ovulācijas, jo estrogēna un progesterona līmenis atkal nedaudz paaugstinās. Bet nedēļā pirms menstruācijas, kad hormoni strauji pazeminās, lielākā daļa no mums cīnās ar sliktu garastāvokli un enerģijas trūkumu. Šajā brīdī jums var rasties daži vai visi no aptuveni 150 PMS simptomiem, kas ietver tādas lietas kā galvassāpes, vēdera uzpūšanās, aizcietējumi, raudulīgums un nemiers.

Pievērsiet uzmanību tam, kā jūs jūtaties katru dienu, un mēģiniet saprast, kad jums notiek pāreja no vasaras uz rudeni. 28 dienu ciklā tas parasti notiek ap 20. vai 21. dienu.

Tā kā estradiola nomierinošā iedarbība mazinās, jūs varēsit skaidrāk redzēt, kuri darba un attiecību aspekti jums neder. Šis ir arī laiks, kad visskaļākais ir tavs iekšējais kritiķis. Neļauj tam kļūt par kausli. Tā vietā mēģiniet atrast patiesības kodolu. Vai jūsu priekšnieks tikai no jums prasa pārāk daudz? Vai tiešām tavs partneris ir labs draugs? Šis ir laiks, kad tikt vaļā no nevajadzīgā un sakārtot savu dzīvi.

Jo mazāk stresa un jo vairāk uzmanības pret sevi jūs varat atļauties šajā laikā, jo labāk. Jums ir ierobežota enerģija darbam,fiziskiem vingrinājumiem un socializācijai, tāpēc vispirms centieties paveikt vissvarīgākos uzdevumus.

Rudens var būt grūts laiks, taču tam nevajadzētu būt nepārvaramam pārbaudījumam. Ja Jums ir ārkārtējs PMS vai ļoti smagi vai neregulāri cikli, tas varētu liecināt par zemu progesterona līmeni. Progesterona līmeni samazina tādas lietas kā stress, uztura nabadzība, hipotireoze un novecošanās.

Jūsu ģimenes ārsts var palīdzēt jums pārbaudīt jūsu progesterona līmeni. Atgādiniet viņam, ka, ja jūsu cikls ir īsāks vai garāks par vidējo, ir jāveic pārbaude jūsu luteālās fāzes attiecīgajā dienā.

Pubertātes, menopauzes vai grūtniecības iestāšanās ietekmē jūsu hormonu plūsmu.

Jūsu hormoni aug kopā ar jums. Jums novecojot un mainoties, mainīsies arī menstruālais cikls.
Kad jūs pirmo reizi piedzīvojat mēnešreizes, menstruālais cikls var būt neregulārs. Vidēji pirmās mēnešreizes ir apmēram 12 vai 13 gadu vecumā. Pat ja mēnešreizes jau ir regulāras, ovulācija var aizņemt kādu laiku - olnīcām ir nepieciešama prakse, lai attīstītu “labu” olšūnu. Cikls var būt garāks vai īsāks, bet mēnešreizes smagākas vai vieglākas nekā tās, ko pieaugušajiem uzskata par “normālu”.

Vēl viens acīmredzams lielu hormonālo izmaiņu laiks ir grūtniecība, kas ietekmē arī “gadalaikus”. Ja olšūna ir apaugļota, jūsu ķermenis turpina ražot progesteronu un dāvina jums pagarinātu ziemu. Tas dod jums laiku palēnināt tempu un pielāgoties grūtniecības pirmajā trimestrī. Pārejot otrajā trimestrī, pavasaris palielina apetīti un dzimumtieksmi, dzenot jūs enerģiskā vasarā, kamēr jūs joprojām varat pārvietoties. Tuvojoties rudenim un gatavojoties dzemdībām, jūs, visticamāk, jutīsities īgna un izsmelta.Visbeidzot, dzemdības sāk jaunu ziemu. Pēc dzimšanas ir svarīgi saņemt visu nepieciešamo atpūtu, jo jaunās māmiņas ir īpaši neaizsargātas pret garīgās veselības problēmām, virsnieru nelīdzsvarotību un vairogdziedzera darbības traucējumiem. Sekojiet savām sajūtām un izmantojiet visu iespējamo palīdzību.

Menopauze vai drīzāk laiks pirms tās - premenopauze - ir pēdējais hormonālais amerikāņu kalniņš, uz kuru jūsu ķermenis jūs aizvedīs. Kad menstruālais cikls apstājas, parasti ap 50 gadu vecumu, var rasties karstuma viļņi, garastāvokļa svārstības, bezmiegs un maksts sausums. Jūsu spēja ovulēties samazinās, hormoni joņo, cenšoties to kompensēt, un pirms pilnīgas izbeigšanās mēnešreizes var kļūt ļoti neregulāras.

Labās ziņas ir tādas, ka, pazeminoties estrogēna līmenim, jūs arvien mazāk rūpēsities par to, ko domā citi cilvēki - tāpēc izmantojiet šo iespēju!

Izsekojot ciklu, jūs varat būt gatava jebkurām izmaiņām - vai tā būtu pubertāte, grūtniecība vai menopauze. Un veselīgs uzturs, miegs un fiziskās aktivitātes var radīt brīnumus jūsu menstruālā veselībai neatkarīgi no tā, kurā dzīves posmā jūs atrodaties.

Veselīgs dzīvesveids var palīdzēt līdzsvarot hormonus un atvieglot cikla grūtākos periodus.

Ir daudz lietu, ko varat darīt, lai regulētu savu ciklu un uzlabotu menstruālo veselību. Lielākā daļa izmaiņu notiks jums dabiski, izsekojot jūsu ciklam un izprotot jūsu īpašajās garastāvokļa maiņas, Viņai laikam ir TĀS dienas…untumus un uzvedību.

Daudzi menstruālā cikla padomi ir diezgan vienkārši. Diēta, kas bagāta ar uzturvielām no dārzeņiem, veselīgiem taukiem un olbaltumvielām, uzlabos gremošanu un palīdzēs jūsu hormoniem. Ja jums ir PCOS (policistisku olnīcu sindroms), īpaši svarīga jūsu stāvokļa uzlabošanai būs piena produktu, glutēna un cukura izslēgšana.

Vingrojumi ir vēl viens lielisks veids, kā uzlabot imūnsistēmu un hormonu ražošanu. Tas arī ļauj atbrīvoties no liekā estrogēna,kas var būt noderīgi, ja rodas aizdomas, ka premenopauzes laikā jums ir “estrogēna dominēšana”.

Miega režīms ir vēl viens liels hormonālās veselības faktors. Tikai viena slikta miega nakts var sajaukt cukura līmeni asinīs un paaugstināt stresa hormona kortizola līmeni, kas savukārt nomāc estrogēna un progesterona ražošanu. Lai to novērstu, tiecieties pēc 7 līdz 9 miega stundām naktī.

Iespējams, vēlēsities apsvērt savu kontracepcijas veidu. Hormonālie kontracepcijas līdzekļi, piemēram, tabletes, darbojas, izmantojot sintētiskos hormonus, kas nomāc dabisko hormonālo ciklu un novērš ovulāciju. Pēdējos gados hormonālie kontracepcijas līdzekļi ir saistīti ar nozīmīgiem veselības jautājumiem, sākot ar depresiju un beidzot ar zarnu iekaisuma slimībām un sāpēm dzimumakta laikā. Un tablešu negatīvā ietekme pārsniedz to lietošanas pozitīvo pusi. Kādā pētījumā atklājās, ka ilgstoša tablešu lietošana neatgriezeniski samazināja dzemdes oderējuma biezumu, kas ir svarīgs faktors jūsu spējai apaugļoties.

Lai arī liela daļa ārstniecības personu neinformē savus pacientus par hormonālās kontracepcijas negatīvajiem aspektiem, par to ir vērts padomāt, lemjot par kontracepcijas līdzekļiem. Jūsu menstruālajam ciklam nevajadzētu būt slogam, no kā atbrīvoties ar hormonālajiem kontracepcijas līdzekļiem, bet gan prieka un spēka avotam. Ja varat rīkoties, lai regulētu savus ciklus, mainot dzīvesveidu, un izmantojot uzticamu veselības aprūpes speciālistu, tas ir tā vērts.

Menstruālā cikla dabiskā plūsma var būt radikāls sevis kopšanas process. Palīdzot jums atklāt savus individuālos modeļus, vājās un stiprās puses, tas ļaus jums attīstīties visos dzīves posmos un jomās.