user_mobilelogo

Menopauze un depresija. Kas kopīgs un kā atšķirt? 

Daudzas sievietes, kas pārdzīvo pirmsmenopauzi vai menopauzi, jums atzīs, ka izteiktas hormonālā līmeņa izmaiņas bieži izraisa depresijas sajūtu. Neatkarīgi no tā, vai tas ir jauns depresijas simptomu sākums vai pārspīlēti esošās diagnozes simptomi, garastāvokļa svārstības kopā ar citiem simptomiem reizēm var likt justies briesmīgi.

Tikai nesen medicīnas pārstāvji izstrādāja vadlīnijas pirmsmenopauzes depresijas novērtēšanai un ārstēšanai. Visiem zināms un dzirdēts ir pēcdzemdību depresijas risks sievietēm, bet par pirmsmenopauzes depresiju līdz šim nebija pieejami pētījumi un ieteikumi. 

Daži no izaicinājumiem pirmsmenopauzes depresijas novērtēšanā ir saistīti ar faktu, ka vairāki simptomi, kas saistīti ar tā hormonālajām izmaiņām, pārklājas ar kopējiem depresijas simptomiem un citiem menopauzes simptomiem, kas bieži vien ir līdzīgi.

Menopauze un depresija

Foto Sasha Freemind no Unsplash

Menopauze ir laiks, kad pēc pēdējām menstruācijām pagājuši 12 mēneši un vērojama olnīcu hormonālās aktivitātes izsīkšana. Pakāpenisks estrogēnu jeb prieka hormonu ražošanas izsīkums ir būtiskākā pārmaiņa sievietes organismā, sasniedzot menopauzes vecumu. Estrogēnu trūkums rada pārmaiņas menstruālajā ciklā, svīšanu, galvassāpes, sirdsklauves, karstuma viļņus. Karstuma viļņi rodas vidēji 50–85% sieviešu un var sākties jau 6–10 gadus pirms menopauzes un turpināties vairākus gadus pēc tās iestāšanās. 

Ir ļoti grūti diagnosticēt pirmsmenopauzes depresiju. Ja sievietei trūkst enerģijas, jo naktī ir bijuši karstuma viļņi un traucēts miegs, palīdzēs hormonterapija. Bet, ja enerģijas līmenis ir zems depresīvu simptomu dēļ, nepieciešami antidepresanti. Iespējams, ka enerģijas trūkuma cēlonis ir problēmas ģimenē vai darbā, un ir nepieciešana kognitīvi biheiviorālā terapija. Ārstam ir jāatrod īstais problēmas cēlonis, lai piemeklētu atbilstošāko terapiju.

Depresijas simptomi:

  • Pastāvīgas skumjas, trauksmes, bezcerības vai pesimisma jūtas
  • Mazvērtības sajūta
  • Pazemināta enerģija vai nogurums
  • Aizkaitināmība
  • Intereses vai prieka zaudēšana par reiz baudītajām aktivitātēm
  • Grūtības gulēt vai aizmigt
  • Apetītes vai svara izmaiņas
  • Grūtības koncentrēties, atcerēties vai pieņemt lēmumus
  • Sāpes, galvassāpes, krampji vai gremošanas problēmas
  • Izvairīšanās no sabiedriskām aktivitātēm
  • Pašnāvības domas

Menopauzes simptomi:

  • Neregulāras mēnešreizes vai asiņošana, kas izzūd un atkal parādās
  • Problēmas ar miegu zema progesterona un estrogēna līmeņa dēļ
  • Karstuma viļņi un svīšana naktī
  • Problēmas ar atmiņu vai grūtības koncentrēties
  • Garastāvokļa svārstības, piemēram, aizkaitināmība un raudulība
  • Depresijas vai trauksmes sajūta
  • Pazemināts libido
  • Maksts sausums
  • Ķermeņa un ādas pārmaiņas

 

Ir zināms, ka ar depresiju saistītu simptomu attīstības risks palielinās sieviešu vidū, pārejot uz menopauzi.

Ieskats vadlīniju*  faktos:

  • Pirms menopauzes periodā var attīstīties gan depresīvi simptomi, gan smaga depresija.
  • Pirms menopauzes periodā ir paaugstināts depresīvu simptomu attīstības risks pat tad, ja sievietei nav bijusi depresija anamnēzē.
  • Biežākie pirms menopauzes simptomi (karstuma viļņi, svīšana naktī, miega un libido traucējumi, svara/ enerģijas izmaiņas, kognitīvās izmaiņas) var pārklāties ar depresiju.
  • Tāpat garastāvokli var ietekmēt rūpes par bērniem, vecākiem, karjeru, attiecībām, novecošanos, ķermeņa izmaiņām un saslimšanas ģimenē.
  • Ja tiek diagnosticēta depresija pirms menopauzes periodā, primārā terapija ir antidepresanti.
  • Ārstiem jāapsver miega traucējumu un nakts svīšanas ārstēšana kā daļa no ar menopauzi saistītas depresijas ārstēšanas.
  •  Estrogēna terapija ir neefektīva depresīvu traucējumu ārstēšanā sievietēm pēc menopauzes.
  • Hormonālā kontracepcija var mazināt depresīvos simptomus sievietēm menopauzē.
  • Nav pietiekamu pierādījumu, ka dabas vielas vai netradicionālā medicīna ārstētu depresiju, kas saistīta ar pirms menopauzes periodu.

 

Ikdienas fiziskās aktivitātes, saziņa ar draugiem un ģimeni, meditācija, apzinātība un dalība aktivitātēs, kas bija patīkamas pirms depresijas epizožu sākuma, ir tikai daži veidi, kā tikt galā ar simptomiem, kas saistīti ar depresiju.

Alkohola, smēķēšanas vai citu vielu samazināšana vai izslēgšana var palīdzēt noteiktiem menopauzes simptomiem. Mazināt simptomus var palīdzēt arī apdomāts uzturs, kurā ir daudz augļu, dārzeņu, liesu olbaltumvielu, komplekso ogļhidrātu un veselīgu tauku.

Atklāta un godīga saruna ar ārstu par to, kā jūtaties, var palīdzēt rast risinājumu un noņemt spriedzi. Tā arī ļaus ārstam veikt pareizu diagnozi un izveidot ārstēšanas plānu, kas koncentrējas uz jūsu vajadzībām.

 Pirmsmenopauze un depresija

Foto Matthew Henry no Unsplash

 

Avoti: Maki P, et al. *Guidelines for the Evaluation and Treatment of Perimenopausal Depression: Summary and Recommendations. Journal of Women’s Health. https://doi.org/10.1089/jwh.2018.27099.mensocrec.

https://adaa.org/find-help-for/women-menopause

 

Video pārpublicēts no Ugunsskolas Youtube kanāla. 

 Cik bieži jūs esat kaut ko tādu dzirdējusi? Pat šķietami progresīvā sabiedrībā vīrieši bieži neņem vērā vai noniecina sieviešu idejas, viedokļus vai dusmas, ar komentāru “nu jā, viņai laikam tās dienas…”  Doma tāda, ka mēnešreizes it kā padara jūs nepastāvīgas, bīstamas vai pat trakas. Dažās kultūrās tiek uzskatīts, ka sievietes menstruāciju laikā bojā ražu, pienu vai sapūdē marinējumus….  Bet tas, ka jūsu hormoni svārstās katru mēnesi, nepadara jūs par mazvērtīgāku vai mazāk kompetentu cilvēku.Sievietes hormonālā veselība

Garastāvokļa, enerģijas un vēlmju izmaiņas visā jūsu ciklā ir pilnīgi normālas; ja jūs iemācīsities to visu atpazīt un strādāt ar to, tas var pat palielināt jūsu dabiskos talantus un spējas.

Lai izmantotu savu “cikla spēku”, jums vienkārši jāiepazīstas ar menstruālā cikla zinātniskajiem pamatojumiem, kā arī ar katra posma priekšrocībām un izaicinājumiem. Iemācoties iet cauri plūsmai - diezgan burtiski, jūs varēsit piekļūt spēkam, par kuru nekad nezinājāt, ka tāds jums pieder.

Jūsu menstruālo ciklu regulē hormonu estrogēna un progesterona plūsma.

Sāksim ar pamatiem. Jūsu dzemde ir jūsu menstruālā cikla "zvaigzne". Tā atrodas jūsu iekšpusē, maksts augšdaļā un izskatās kā apgriezts bumbieris ar divām rokām. Šīs rokas ir jūsu olvadi. Katras olšūnas galā ir jūsu olnīcas, kas sastāv no šūnu kopām, ko sauc par folikulām, un kurās ir jūsu olšūnas.

Cikla sākumā smadzenes liek olnīcām sākt ražot folikulus stimulējošo hormonu jeb FSH. FSH palīdz folikulām atlasīt un apaugļot olšūnu, tāpēc šo cikla pirmo pusi sauc par folikulu fāzi. Pieaugot olšūnai, palielinās hormona estradiola līmenis. Estradiols ir hormona estrogēna forma, kas cita starpā izraisa jūsu dzemdes iekšējā apvalka sabiezēšanu, lai sagatavotos mazuļa uzņemšanai.

Estradiols stiprina kaulus un domāšanu padara asu. Sieviete atveras kā daba pavasarī - pievērš sev uzmanību, tiecas pēc romantikas, kaut kā jauna. Atjaunojas ne tikai dzemdes gļotāda - gan mati, gan āda, gan arī acis uzmirdz.

Kad jūsu olšūna ir “gatava”, notiek ovulācija. Ja ap ovulāciju makstī atrodas sperma, olšūnu var apaugļot, un jūs varat palikt stāvoklī. Sperma var dzīvot jūsu makstī apmēram piecas dienas, un izdalītā olšūna dzīvo līdz 24 stundām.

Pēc olšūnas atbrīvošanas folikula, kas to izlaida, pārvēršas pagaidu dziedzerī, kurš sāk ražot hormonu progesteronu.Progesterons nosaka cikla otro pusi, luteālo fāzi. Tas ir, lai palīdzētu jūsu ķermenim samazināt ātrumu un pārgrupēties grūtniecības gadījumā. Ja olšūna tomēr nav apaugļota, progesterons var tikt var ražots tikai apmēram 14 dienas. Pēc tam jūsu progesterona un estradiola līmenis pazeminās, un dzemdes gļotādas šūnas mirst un nokrīt. Tas ir tas, kas iznāk no maksts kā mēnešreizes: asiņu un dažu audu plūsma, kas parasti ilgst apmēram trīs līdz septiņas dienas. Tiklīdz menstruācija sākas, menstruālais cikls sākas no jauna. Veselīgs cikls var ilgt no 25 līdz 35 dienām.

Menstruālā cikla izsekošana palīdzēs jums parūpēties par hormonālo labsajūtu.

Hormoni, piemēram, estrogēns un progesterons, ne tikai pasaka jūsu dzemdei, kas jādara. Tie ietekmē jūsu garastāvokli un uzvedību visdažādākajos veidos, regulējot jūsu enerģiju, miegu, libido un apetīti. Tā kā menstruālā cikla laikā ir jūtams hormonu pieplūdums un atplūdums, garīgās un fiziskās pārmaiņas, kuras jūs piedzīvojat visā laikā, var sajust diezgan krasi.

Dažādie menstruālā cikla posmi ir kā gadalaiki. Periods, kura laikā jūs attālināties no pasaules un atpūšaties, ir kā ziema. Pēc tam nāk pavasaris, kad jūsu ķermenis un prāts atjaunojas. Ap ovulāciju ir vasara, kad jūtaties viegls un enerģisks. Visbeidzot, pirms mēnešreizes, jūs esat rudenī, lai samazinātu ātrumu un sagatavotos citai ziemai.

Jūsu menstruālais cikls un katras sezonas ilgums un pieredze ir ļoti atkarīga no izmaiņām jūsu dzīvē. Stress darbā, slikts uzturs, attiecību jautājumi un slimības ir tikai dažas no lietām, kas var izsist hormonus no līdzsvara. Tā rezultātā jūsu cikli var būt pārāk ilgi, pārāk īsi vai ļoti neregulāri.

Menstruālā cikla izsekošana var būt vienkārša- katru dienu īsi pierakstīt dažas lietas, kā enerģijas līmenis, garastāvoklis, miega kvalitāte, apetīte, dzimumtieksme, galvassāpes, gremošana vai sāpes - taču datus varat pielāgot, kā vēlaties. Piemēram, pierakstiet, kā jūtaties savās attiecībās, kādu ēdienu šobrīd alkstat un kāds uzdevums šodien ir īpaši grūts. Ir arī īpašas lietotnes, piemēram, Clue un Kindara, kas palīdz sekot līdzi savam ciklam.

Kad esat izsekojusi pilnu ciklu, varēsit redzēt, kā garastāvoklis un enerģija mainījās visā tā laikā. Pēc pāris citu ciklu izsekošanas jūs ne tikai varēsit aprēķināt, kad sāksies nākamais periods, bet arī varēsit plānot garastāvokļa, enerģijas un vēlmju izmaiņas.

Ziema: laiks, kurā koncentrēties uz iekšu, atpūsties un atpūsties.

Viņai laikam ir TĀS dienas…

Menstruālā cikla pirmā diena ir menstruālā cikla pirmā diena. Šī ir ziema, nāves un atdzimšanas sezona. Apmēram perioda sākumā jūsu hormoni pazeminās līdz zemākajam līmenim. Līdztekus tam, ka jātiek galā ar visām asinīm, kas izplūst no maksts, tas var izraisīt noguruma, emociju un nemiera sajūtu.

Tā kā šis ir tik intīms, uz iekšu vērsts laiks, tas piedāvā dziļu ieskatu sevī un dziļas atklāsmes. Ja jūs jau izmantojat menstruālo izsekošanu, tas ir laiks, kad varat pārskatīt iepriekšējo ciklu un iestatīt nodomus jaunajam. Kā garastāvoklis svārstījās pēdējā cikla laikā? Kur jūs cīnījāties visvairāk? Kā labāk plānot nākamo, lai nerīkotu trokšņainas ballītes, jo jūsu enerģijas līmenis ir īpaši zems?

Izmantojiet ziemu, lai atkāptos no pasaules, veltiet laiku atpūtai un atlaidiet jebko, kas jūs uztrauca jūsu iepriekšējā cikla laikā. Tā ir laba iespēja pēc iespējas vairāk atpūsties no sporta aktivitātēm, sociālajiem medijiem un darba saistībām - tā vietā saritināties uz dīvāna ar labu grāmatu.

Ja esat viena no daudzajām sievietēm, kurai rodas menstruālie krampji, pirms ķerties pie Ibuprofēna, apsveriet iespēju izmēģināt dažus mājas līdzekļus. Siltums, maiga vingrošana un vēdera masāžas ir izrādījušās ļoti efektīvas sāpju mazināšanai mēnešreizēs. Arī masturbācija var palīdzēt; tas atbrīvo spriedzi un paaugstina hormonu sajūtu smadzenēs.

Jūsu izmantoto menstruālo produktu veids var ietekmēt arī mēnešreizes. Autore iesaka menstruāciju piltuves, jo tie uzkrāj vairāk asiņu, tajos ir mazāk ķīmisku piedevu un tiem ir mazāka ietekme uz vidi nekā vienreizlietojamos tamponos un ieliktnīšos.

Sākot ar menstruāciju trešo dienu - kad parasti visspēcīgākā plūsma ir aiz muguras - hormonu līmenis lēnām sāks pieaugt, un jūs sajutīsiet vairāk enerģijas un motivācijas. Pirms jūs to pamanīsiet, būsiet jau pavasarī.

Pavasaris, rotaļīguma un iespēju laiks.

Pāreja no ziemas uz pavasari lielākajai daļai no mums ir patīkama, jo mēs jūtam, kā mūsu enerģija pieaug un garastāvoklis uzlabojas. Jūsu olnīcas tagad ir aizņemtas, izvēloties un kopjot 

Viņai laikam ir TĀS dienas…

apaugļojamo olšūnu, un jūsu estradiols paaugstinās, lai būtu gatavs ovulācijai. Atgriežas pozitivitāte un motivācija, un jūs jutīsities viegli, enerģiski un rotaļīgi.

Pavasarī pasaule ir iespēju pilna. Esiet ziņkārīga un izpētiet. Šis ir ideāls laiks, lai izmēģinātu ko jaunu - neatkarīgi no tā, vai tas ir apģērba stils, vingrošanas režīms vai darba metode. Pārmaiņas parasti ir vieglākas pavasara laikā, tāpēc ieradumi, kurus sākat tagad, būs noturīgāki. Tas ir arī lielisks laiks, lai dotos uz randiņiem. Estradiols attīra ādu, kas var padarīt jūs pievilcīgāku, un tas izplūst jūsu dzemdes kakla un maksts sulās. Tomēr esiet piesardzīga un neaizraujieties ar visām iespējām. Ļaujiet enerģijai nedaudz uzkrāties un paturiet dažas no jūsu apbrīnojamajām jaunajām idejām tuvu sirdij, līdz jums būs laiks padomāt par tām.

Dažreiz pavasaris nedod to dzirkstīgumu un vieglumu, kas ar to parasti saistīts; tam varētu būt vairāki iemesli. Iespējams, ka jūs metāties ārā no ziemas, sadedzinot sveci no abiem galiem, tiklīdz sajutāt savu hormonu pieaugumu. Vai varbūt jums ir dzelzs deficīts, un ziemā zaudētās asinis liek justies nogurušai.

Vēl viens iemesls varētu būt tas, ka jūsu ķermenis neražo pietiekami daudz estradiola. Pārmērīgas fiziskās aktivitātes, diētas ievērošana un novecošanās var izraisīt zemu estrogēna līmeni. Ja šajā cikla sezonā esat letarģisks vai nomākts vai ja cikli ir ļoti neregulāri, apsveriet, vai un kāpēc jums varētu būt estrogēna deficīts, un sazinieties ar uzticamu veselības aprūpes speciālistu, lai to novērstu.

Ap ovulāciju vasara paaugstina jūsu garastāvokli un enerģiju.

Daudziem no mums dzīve vasarā liekas visvienkāršākā- un tas pats attiecas uz menstruālo ciklu. Vasara ir laiks tieši pirms ovulācijas, tās laikā un pēc tās.

Estradiols, sasniedzot ovulāciju, sasniedz maksimumu, izraisot luteinizējošo hormonu un testosteronu. Testosterons bieži tiek nepareizi raksturots kā “vīriešu” hormons, taču tam ir liela nozīme arī sieviešu reproduktīvajā veselībā, palielinot jūsu enerģiju un dzimumtieksmi.

Augsta hormonā līmeņa laikā ap ovulāciju jūs izjūtat pašpārliecību un seksuālo pievilcību. Jums samazinās vajadzība pēc ēdiena un miega, bet pieaug pēc izklaidēm.

Protams, jūsu hormoni vēlas, lai jūs atrastos aktīvā dzīvē, tērzējot ar potenciāliem partneriem. Asins plūsma jūsu dzimumorgānos palielinās, un dzemdes kakla šķidrums kļūst elastīgs un slidens, padarot šo par ļoti patīkamu laiku nodarboties ar seksu. Īsāk sakot, vasara ir lielisks laiks, lai ieplānotu randiņus vai atdzīvinātu romantiku ar savu partneri.Viņai laikam ir TĀS dienas…

Vasaras enerģiju varat izmantot arī daudz vairāk nekā seksam. Tagad ir piemērots laiks, lai izdarītu jebko lielu, drosmīgu un publisku - sākot ar tikšanos ar svarīgiem klientiem, kāzu runas teikšanu un pat protesta rīkošanu.

Ja tomēr nejūtat vasaras iestāšanos, tā varētu būt zīme, ka ovulācija nav notikusi. Tas, ka reizi pa reizei notiek tā sauktie anovulācijas cikli, ir pilnīgi normāli, bet, ja tas notiek regulāri, varētu būt hormonālas problēmas. Atcerieties, ka jūsu menstruālais cikls ir ļoti jutīgs pret stresu, šoku un slimībām. Ja pēdējos ciklos neesat ēdusi pietiekami daudz un veselīgi vai esat nepārtraukti bijusi pārstrādājusies, jūsu ķermenis var secināt, ka tas nav drošs laiks, lai iestātos grūtniecība, un dažos ciklos var pārtraukt ovulāciju.

Viens drošs veids, kā pateikt, vai ovulācija notikusi, ir izsekot ķermeņa pamata temperatūrai. Pirms ovulācijas ķermeņa temperatūrai jābūt aptuveni 36 līdz 36,5 ° C. Pēc ovulācijas tā paaugstinās par 0,2 ° C progesterona sildošās iedarbības dēļ. Ja pamanāt temperatūras paaugstināšanos ap cikla 14. Dienu un vēl pāris dienas, ovulācija ir notikusi. Tas nozīmē, ka, ja jūs apzinīgi izsekojat savu temperatūru un regulāri novērojat ciklus, jūs pat varat to izmantot kā kontracepcijas metodi.

Pirms mēnešreizes rudens liek jums palēnināt dzīves ritmu un novērtēt savu dzīvi.

Daudzām no mums vasaras lidojumam seko neliels kritiens rudenī. Jūs pēkšņi jūtaties skumja, kaprīza un nogurusi. Jūsu ķermenis tagad liek jums samazināt tempu un nomierināties, vai nu tāpēc, ka tajā jau ir bērniņš, vai arī tāpēc, ka tam ir jāsagatavojas to visu darīt vēlreiz.

Dažiem varētu būt paveicies piedzīvot “atvasaru” pēc ovulācijas, jo estrogēna un progesterona līmenis atkal nedaudz paaugstinās. Bet nedēļā pirms menstruācijas, kad hormoni strauji pazeminās, lielākā daļa no mums cīnās ar sliktu garastāvokli un enerģijas trūkumu. Šajā brīdī jums var rasties daži vai visi no aptuveni 150 PMS simptomiem, kas ietver tādas lietas kā galvassāpes, vēdera uzpūšanās, aizcietējumi, raudulīgums un nemiers.

Pievērsiet uzmanību tam, kā jūs jūtaties katru dienu, un mēģiniet saprast, kad jums notiek pāreja no vasaras uz rudeni. 28 dienu ciklā tas parasti notiek ap 20. vai 21. dienu.

Tā kā estradiola nomierinošā iedarbība mazinās, jūs varēsit skaidrāk redzēt, kuri darba un attiecību aspekti jums neder. Šis ir arī laiks, kad visskaļākais ir tavs iekšējais kritiķis. Neļauj tam kļūt par kausli. Tā vietā mēģiniet atrast patiesības kodolu. Vai jūsu priekšnieks tikai no jums prasa pārāk daudz? Vai tiešām tavs partneris ir labs draugs? Šis ir laiks, kad tikt vaļā no nevajadzīgā un sakārtot savu dzīvi.

Jo mazāk stresa un jo vairāk uzmanības pret sevi jūs varat atļauties šajā laikā, jo labāk. Jums ir ierobežota enerģija darbam,fiziskiem vingrinājumiem un socializācijai, tāpēc vispirms centieties paveikt vissvarīgākos uzdevumus.

Rudens var būt grūts laiks, taču tam nevajadzētu būt nepārvaramam pārbaudījumam. Ja Jums ir ārkārtējs PMS vai ļoti smagi vai neregulāri cikli, tas varētu liecināt par zemu progesterona līmeni. Progesterona līmeni samazina tādas lietas kā stress, uztura nabadzība, hipotireoze un novecošanās.

Jūsu ģimenes ārsts var palīdzēt jums pārbaudīt jūsu progesterona līmeni. Atgādiniet viņam, ka, ja jūsu cikls ir īsāks vai garāks par vidējo, ir jāveic pārbaude jūsu luteālās fāzes attiecīgajā dienā.

Pubertātes, menopauzes vai grūtniecības iestāšanās ietekmē jūsu hormonu plūsmu.

Jūsu hormoni aug kopā ar jums. Jums novecojot un mainoties, mainīsies arī menstruālais cikls.
Kad jūs pirmo reizi piedzīvojat mēnešreizes, menstruālais cikls var būt neregulārs. Vidēji pirmās mēnešreizes ir apmēram 12 vai 13 gadu vecumā. Pat ja mēnešreizes jau ir regulāras, ovulācija var aizņemt kādu laiku - olnīcām ir nepieciešama prakse, lai attīstītu “labu” olšūnu. Cikls var būt garāks vai īsāks, bet mēnešreizes smagākas vai vieglākas nekā tās, ko pieaugušajiem uzskata par “normālu”.

Vēl viens acīmredzams lielu hormonālo izmaiņu laiks ir grūtniecība, kas ietekmē arī “gadalaikus”. Ja olšūna ir apaugļota, jūsu ķermenis turpina ražot progesteronu un dāvina jums pagarinātu ziemu. Tas dod jums laiku palēnināt tempu un pielāgoties grūtniecības pirmajā trimestrī. Pārejot otrajā trimestrī, pavasaris palielina apetīti un dzimumtieksmi, dzenot jūs enerģiskā vasarā, kamēr jūs joprojām varat pārvietoties. Tuvojoties rudenim un gatavojoties dzemdībām, jūs, visticamāk, jutīsities īgna un izsmelta.Visbeidzot, dzemdības sāk jaunu ziemu. Pēc dzimšanas ir svarīgi saņemt visu nepieciešamo atpūtu, jo jaunās māmiņas ir īpaši neaizsargātas pret garīgās veselības problēmām, virsnieru nelīdzsvarotību un vairogdziedzera darbības traucējumiem. Sekojiet savām sajūtām un izmantojiet visu iespējamo palīdzību.

Menopauze vai drīzāk laiks pirms tās - premenopauze - ir pēdējais hormonālais amerikāņu kalniņš, uz kuru jūsu ķermenis jūs aizvedīs. Kad menstruālais cikls apstājas, parasti ap 50 gadu vecumu, var rasties karstuma viļņi, garastāvokļa svārstības, bezmiegs un maksts sausums. Jūsu spēja ovulēties samazinās, hormoni joņo, cenšoties to kompensēt, un pirms pilnīgas izbeigšanās mēnešreizes var kļūt ļoti neregulāras.

Labās ziņas ir tādas, ka, pazeminoties estrogēna līmenim, jūs arvien mazāk rūpēsities par to, ko domā citi cilvēki - tāpēc izmantojiet šo iespēju!

Izsekojot ciklu, jūs varat būt gatava jebkurām izmaiņām - vai tā būtu pubertāte, grūtniecība vai menopauze. Un veselīgs uzturs, miegs un fiziskās aktivitātes var radīt brīnumus jūsu menstruālā veselībai neatkarīgi no tā, kurā dzīves posmā jūs atrodaties.

Veselīgs dzīvesveids var palīdzēt līdzsvarot hormonus un atvieglot cikla grūtākos periodus.

Ir daudz lietu, ko varat darīt, lai regulētu savu ciklu un uzlabotu menstruālo veselību. Lielākā daļa izmaiņu notiks jums dabiski, izsekojot jūsu ciklam un izprotot jūsu īpašajās garastāvokļa maiņas, Viņai laikam ir TĀS dienas…untumus un uzvedību.

Daudzi menstruālā cikla padomi ir diezgan vienkārši. Diēta, kas bagāta ar uzturvielām no dārzeņiem, veselīgiem taukiem un olbaltumvielām, uzlabos gremošanu un palīdzēs jūsu hormoniem. Ja jums ir PCOS (policistisku olnīcu sindroms), īpaši svarīga jūsu stāvokļa uzlabošanai būs piena produktu, glutēna un cukura izslēgšana.

Vingrojumi ir vēl viens lielisks veids, kā uzlabot imūnsistēmu un hormonu ražošanu. Tas arī ļauj atbrīvoties no liekā estrogēna,kas var būt noderīgi, ja rodas aizdomas, ka premenopauzes laikā jums ir “estrogēna dominēšana”.

Miega režīms ir vēl viens liels hormonālās veselības faktors. Tikai viena slikta miega nakts var sajaukt cukura līmeni asinīs un paaugstināt stresa hormona kortizola līmeni, kas savukārt nomāc estrogēna un progesterona ražošanu. Lai to novērstu, tiecieties pēc 7 līdz 9 miega stundām naktī.

Iespējams, vēlēsities apsvērt savu kontracepcijas veidu. Hormonālie kontracepcijas līdzekļi, piemēram, tabletes, darbojas, izmantojot sintētiskos hormonus, kas nomāc dabisko hormonālo ciklu un novērš ovulāciju. Pēdējos gados hormonālie kontracepcijas līdzekļi ir saistīti ar nozīmīgiem veselības jautājumiem, sākot ar depresiju un beidzot ar zarnu iekaisuma slimībām un sāpēm dzimumakta laikā. Un tablešu negatīvā ietekme pārsniedz to lietošanas pozitīvo pusi. Kādā pētījumā atklājās, ka ilgstoša tablešu lietošana neatgriezeniski samazināja dzemdes oderējuma biezumu, kas ir svarīgs faktors jūsu spējai apaugļoties.

Lai arī liela daļa ārstniecības personu neinformē savus pacientus par hormonālās kontracepcijas negatīvajiem aspektiem, par to ir vērts padomāt, lemjot par kontracepcijas līdzekļiem. Jūsu menstruālajam ciklam nevajadzētu būt slogam, no kā atbrīvoties ar hormonālajiem kontracepcijas līdzekļiem, bet gan prieka un spēka avotam. Ja varat rīkoties, lai regulētu savus ciklus, mainot dzīvesveidu, un izmantojot uzticamu veselības aprūpes speciālistu, tas ir tā vērts.

Menstruālā cikla dabiskā plūsma var būt radikāls sevis kopšanas process. Palīdzot jums atklāt savus individuālos modeļus, vājās un stiprās puses, tas ļaus jums attīstīties visos dzīves posmos un jomās.

 

Autore: Veselīgas uztura skolas „VESUZS” uztura speciāliste Kristīne Sekace

Sievietei sasniedzot noteiktu vecumu, ievērojot to pašu ēšanas režīmu kā līdz šim, nemanot svars pieaug. Bet vai var likt vienādības zīmi starp novecošanos un lieku ķermeņa masu? Sievietes vecuma posmā starp 40 un 50 gadiem mēdz pieņemties svarā par 0,5 kg gadā, kas drīzāk skaidrojams ar fiziskās aktivitātes samazināšanos vai trūkumu, nevis hormonālām izmaiņām. Tomēr hormonālās izmaiņas var mainīt ķermeņa svaru un kompozīciju, jo muskuļaudi tiek aizstāti ar taukaudiem.

Pēc 40 gadu sliekšņa sievietei ir daudz mazākas iespējas palikt stāvoklī un radīt bērnu. Bet tas nav ne neiespējami, ne arī neparasti. Tiesa, jau no 35 gadu vecuma sieviete stāvoklī tiek pieskaitīta riska grupai, un kā sieviete šajā vecumā tiek galā ar grūtniecību, kā iznēsā un dzemdē bērnu, kā jūtas pati, ir ļoti atkarīgs no daudziem apstākļiem, piemēram, fiziskās sagatavotības, vispārējā veselības stāvokļa, ieradumiem, no tā, vai sieviete jau ir dzemdējusi.

Šo rakstu veidot pamudināja divas lietas. Saskaršanās ar šo tēmu personīgajā dzīvē un plašsaziņas līdzekļos ārkārtīgi bieži sastopamie informācijas avoti par šo tēmu. DEPRESIJA. Ja tā šodien nebūtu tik aktuāla, par to netiktu nemitīgi rakstīts, rīkoti semināri, izdotas grāmatas. Neesmu speciāliste, ne arī akūtas vai hroniskas depresijas slimniece, tomēr, jā, arī mazliet pazīstu viņu. Tādēļ šis būs vairāk faktu, uzskatu, notikumu un secinājumu apkopojums. Varbūt kādam noder.

Depresija. Kas notiek? 

Sākšu ar interesantāko atklājumu, semināru, ka vada Indulis Paičs, pieredzes bagāts teologs, Rīgas Lutera draudzes mācītājs, šobrīd studē arī psiholoģijas doktorantūrā. Tā nosaukums ir "Depresija - veselības pazīme?" Citāts no semināra pieteikuma Facebook:

"Vai depresija ir slimība? Jā, ja alternatīva ir uzskatīt to par morālu vājumu. Nē, ja ar to tiek saprasts, ka depresijas cēlonis ir vienīgi izmaiņas smadzeņu bioķīmijā. Izmaiņas tiešām ir konstatējamas, bet tās izriet no cilvēka sociālajā vidē notiekošā. Serotonīns nav “laimes hormons”, bet caur to dzīvie organismi organizē attiecības savā starpā. Bieži vien depresija ir dabiska (un šādā nozīmē veselīga!) reakcija uz neveselīgiem procesiem mūsu attiecību tīklojumā. Mums jāklīdina mīts, ka pēc miljoniem gadu evolūcijas pēkšņi – dažu desmitu gadu laikā – lielai sabiedrības daļai ir radušies spontāni traucējumi nervu sistēmas darbībā, kas koriģējami tikai ar zālēm. Tā vietā svarīgi atzīt, ka arvien vairāk sabiedrības locekļu jūtas vientuļi, cīnās ar bezjēdzības sajūtu un pazīmēm, ka mūsu dzīve bezcerīgi atpaliek no tā, kāda tā varētu būt, salīdzinot ar citiem piemēriem."

Šis teksts mani īpaši uzrunāja, jo līdz šim ir lasīts par depresiju tikai kā fizioloģisku slimību, diagnozi, kas ārstējama gan ar tradicionālo medicīnu, gan garīgu, psiholoģisku un reliģisku palīdzību. Bet vai tiešām pēdējo dažu desmitu gadu laikā šī veselības problēma it ik strauji izaugusi. Un būtu neprāts to saukt par modes slimību, kā šur tur dzirdēts, jo tā ir ārkartīgi nopietna un cilvēku dzīves iznīcinoša lieta. Ne velti viena noDepresija. Kas notiek?aktīvām Facebook rakstītājām (lasiot viņas ierakstus, gribētos teikt - rakstniecēm), Zvaigzne ABC bērnu grāmatu redaktore Guna Pitkevica intervijā Ievas Veselībai saka:"Depresija ir briesmīgāka par vēzi". Guna savā trīsdesmit deviņus gadus garajā mūžā trīs reizes uzvarējusi cīņā ar vēzi. Katru reizi vēzis atgriezās pēc pusotra gada. Visu šo gadu garumā Guna cīnījusies arī ar depresiju, ko uzskata par krietni drūmāku pieredzi – ja svaru kausos jāliek abas slimības. Visu inteviju var lasīt Santas mājas lapā šeit >>

Vēl viens seminārs, kura arī atbildes par depresiju tiks meklētas no teoloģiskās puses, bet ne tikai, jo seminārā piedalās:

  • Dr. Elmārs Tērauds, psihiatrs, Latvijas Psihiatru asociācijas prezidents;
  • Krists Kalniņš, LELB mācītājs, Rīgas Vecā sv. Ģertrūdes draudze;
  • Māsa Sofija (Irēna Ošmjanska), Dr. theol., RARZI docente, garīgā līdzgaitniece;
  • Ilona Krone, Dr. psych., psihoterapeite, depresijas pacientu grupu vadītāja.

 "Depresija - slimība vai Dieva pārbaudījums?" - tāds ir semināra nosaukums, kas notiks 21.martā RARZI. Semināra ietvaros dalībniekiem būs unikālā iespēja gūt izpratni ne tikai par depresiju un tās simptomiem, bet arī par diagnostikas kritērijiem, kas ļauj atšķirt depresiju no garīga pārbaudījuma un garīgās  “tumšās nakts” pieredzes. Vienlaikus seminārs sniegs paplašinātu informāciju par palīdzības un atbalsta iespējām gan sev, gan citiem cilvēkiem depresijas gadījumā. Kā zināms, garīgās izaugsmes, Dieva iepazīšanās ceļā ir zināms termins "dvēseles tumšā nakts", kas cilvēku tomēr ved tuvāk Dievam, patiesajai gaismai, bet kā to atšķirt no patiesas depresijas...

Par depresiju ir vairākas publikācijas arī portālā TUVUMĀ.lv. Pirms kāda laika Latvija norisinājās projekts Slepenais dubltnieks, kurā dažādi savas jomas speciālisti runāja par depresijas tēmām dažādu sociālo un vecuma slāņu vidū, kā arī bija apskatāma izstāde par šo tēmu. Par šo projektu ar publikācijā ietvertiem video materiāliem varat lasīt šeit >> , bet manu interviju ar vienu no šī projekta dalībniekiem, psihoterapeitu Uldi Jumeju varat lasīt šeit >> Psihoterapeita, kurš ir arī luterāņu mācītājs, tēma projektā Slepenais Dubultnieks bija "Depresija un pašnāvības", bet savai intervijai vadmoto un nosaukumu viņš lika: "Dzīvē nav tādu situāciju, kad nevar palīdzēt". 

Par pasākumiem, kas ir tuvākā nākotnē, varam atrast vēl informāciju. Turpat, Facebook pasākumu sadaļā atradu vēl divus.

RigaBrain organizētā ergoterapeita Pētera Urtāna lekcija/seminārs "Maskas, meli, depresija" 2019. gada 27. martā

Par šo pasākumu apraksts: Trauksme un depresija - tā ir sajūta, kad Tu esi noguris un izbijies vienlaicīgi. Tad Tu sāc nēsāt maskas, lai Tevi nepamana. Tev ir bail būt neveiksmīgam, bet Tevī nav vēlmes būt produktīvam. Tad Tu sāc melot!

Tu gribi draugus, bet Tev riebjas socializēties. Tu vēlies būt viens, bet nevēlies būt vientuļš. Tu jūti visu vienlaicīgi, un tajā pašā laikā Tevi pārņem paralizējoša nejūtība.Depresija var skart mūs visus un vienalga kurā vecumā.

Kā nekļūt par depresijas ķīlnieku? Kā labāk komunicēt ar personām, kurām ir depresija, kā palīdzēt? Kā izvairīties no meliem un maskām, kuras nēsājam, kad depresija ieskāvusi mūs? Kas notiek ar smadzenēm depresijas laikā? Kā uzveikt depresiju?

Un vēl viens pasākums neirozinātnes jomā "Depresijas svešās sejas vai UDHS pieaugušajiem ?!" 12.aprīlī 

Problēma : Depresija ar uzmanības deficītu vai uzmanības deficēts ar depresiju?

Simptomi, kuri pārklājas : trauksme/depresija/ uzmanības traucējumi/atkarības.

  • Kādi ir UDHS siptomi un īpatnības pieaugušajiem?
  • Ģenētika un vides ietekme
  • Neirobiologīskās izmaiņas
  • Diagnostikas problēmas un blakus slimības
  • Ārstēšanas iespējas 

Lektore: Dr. Sandra Vestermane – ārste neiroloģe un kognitīvo neirozinātņu maģistre (AON, Vācija). Absolvējusi Latvijas Medicīnas Akadēmijas (Rīgas Stradiņa universitāti) medicīnas fakultāti, rezidentūru neiroloģijā Latvijas Universitātes Pēcdiploma izglītības fakultātē, atkārtoti stažējusies neiroloģijā dažādās Vācijas klīnikās. Ir pieredze lekciju un semināru vadīšanā dažādām auditorijām par aktuālām tēmām medicīnā un kognitīvā neirozinātnē. Šī brīža izaicinājums ir starpdisciplināra neirozinātnes un neirobioloģijas integrācija, gūstot praktisku pielietojumu psihoemocionālas un fiziskās veselības uzlabošanā.

Vairāk par pasākumu šeit >>

Facebook atrodamas arī pāris ineteršu grupas, saistītas ar depresiju, bet to dalībnieku skaits nav liels. Toties grupa Paaugstināts jūtīgums ir plašāk apmeklēta, tās dalībnieku skaits sasniedz 304 biedrus. Kā zināms, paaugstināts jūtīgums, kas ir fizioloģiski pamatots, nevis rakstura iezīme, ir potenciāls iemesls depresijas progresam. Stadijā, kad tieksmē uz depresiju, paaugstināts jūtīgums jau rada problēmas cilvēka dzīvē, tomēr tā vēl nav diagnoze "depresija", ir īstais laiks, lai uzklausītu, lasītu, mācītos un meklētu izeju.

Viens no līdzekļiem, lai meklētu izeju, ir labas grāmatas. Ieskatīšos tikai šobrīd grāmatu tirdzniecībā pieejamajām:

 

Iemesli dzīvot tālāk (Reasons to stay alive) METS HEIGS (Zvaigzne ABC)

Mūzikas terapija depresijas ārstēšanai - INTS BIRZKOPS (Zvaigzne ABC)

21 diena pretī dzīvesspēkam (21 days to resilience) ZELANA MONTMINĪ  (Zvaigzne ABC)

Psihoanalītiķa piezīmes. Kā mēs sevi zaudējam un atkal atrodam (The Examined Life) STĪVENS GROSS (Zvaigzne ABC)

Mīli sevi! Psihoterapeita ieteikumi īpaši jūtīgiem cilvēkiem ILSE SANDA (Zvaigzne ABC)

Veselības sērija: Stress un depresija KUZŅECOVS VLADIMIRS, DR. (Jāņa Rozes grāmatnīca)

Smadzenes izmaina dzīvi Daniels G. Eimens (Lietusdārzs)

Depresija. Kas notiek?

#perfekcionisms  #vēlme visu izdarīt labi, būt visiem labai  #dusmu, negāciju krāšana uz iekšu #vientulība 

"Šis nav stiprais stāsts, bet gan vājais – par to, ka cilvēkam jāiemācās atļaut sev nespēt, atļaut sev gulēt un nedarīt neko. Tas ir stāsts par to, kā iemācīties vienkārši būt. Man ir jāpieņem savs vājums, ko iepriekš neesmu pratusi. Es neesmu visu līdz galam sapratusi. Neesmu izdarījusi visus secinājumus un uzsākusi jaunu, pareizu, cerīgu, laimīgu dzīves kursu. Esmu ceļā. Ja pēdējos gadus cīnījos un patērēju milzumu enerģijas, lai aizbēgtu vai, gluži otrādi, noķertu, tad tagad mēģinu iet pieņemšanas ceļu. Tajā mācos atļaut sev būt par lilijas ziedu, kas vienkārši zied. Tiecos apjaust, ka man nav jādzīvo nemitīgos pārbaudījumos un ciešanās, lai šajā dzīvē iemācītos kļūt es pati. Tiecos noticēt tam, ka man drīkst būt labi ilgstoši, ka nav jāsakrusto rokas virs galvas, gaidot lavīnu. Tiecos meklēt prieku, arī vieglprātību, izklaidi, aušību un blēņas. Un atgādinu sev ik dienas: es drīkstu!"

Guna Pitkevica

Gatavojot šo rakstu, ir grūti izvēlēties, kurā no sadaļām tā būtu vairāk iederīga: Veselībai? Skaistumam? Dvēselei? Apzināta ēšana var atrisināt gan dvēseles, gan skaistuma un protams- arī veselības problēmas. Šobrīd daudz ir dzirdams un lasāms par dažādām apzinātības praksēm. Bet:

Kas ir apzināta ēšana?

Varētu domāt, ka ēšana ir tikai fizioloģisks process, ķemeņa fiziska nepieciešamība pēc ēdiena. Bet vai nav dzirdēts teiciens "apēst stresu", un kur vēl dažādās atkarības no ēdiena, vai gluži otrādi - atkarība no diētām? Apzināta ēšana sievietes labsajūtai un veselībai

Apzināta ēšana – apzinātībā balstīta pieeja ēšanas ieradumiem, kas var palīdzēt izveidot noturīgus veselīgas ēšanas paradumus un harmoniskas attiecības ar ēdienu. Apzināta attieksme pret ēšanu dod mums apziņu par mūsu ēšanas ieradumiem, domām, sajūtām un motivāciju. Apzinātas ēšanas pieejas regulāra praktizēšana ļauj atpazīt ķermeņa izsalkuma un sāta norādes, sākt apzināties savas domas, emocijas un uzvedību, kas ļiek mums pārēsties vai ēst, kad neesam izsalkušas.

Pētījumi liecina, ka 82% sieviešu uz stresu reaģē ar stresa vai emocionālo ēšanu, vai "apēd stresu". Vēl vairāk situāciju dara nopietnu tas, ka vecumā virs 40 gadiem sievietes organisms mainās. Savu ietekmi rada gadiem uzkrātais stress, bet hormonālo svērstību un samazinātās muskuļu masas dēļ mēs dedzinām daudz mazāk kaloriju nekā agrāk un cīņa ar lieko svaru daudzām šķiet pārāk grūta. Diētas un kampaņveidīga apņemšanās neēst saldumus, bet tikai veselīgu pārtiku derēs tikai īslaicīgi un neatrisinās stresa problēmu. Kad tas atgriezīsies, atkal gribēsies ēst vēl vairāk un pievienosies nosodījums par gribasspēka trūkumu...

Kā neapēst stresu?

Ārste Inese Millere, Latvijā pirmā un pagaidām vienīgā licencētā apzinātās ēšanas trenere un starptautiski sertificētā veselības un labsajūtas (wellness) koučs un vienkārši brīnišķīgs cilvēks, palīdz sievietēm pārvaldīt stresa un emociju izraisītu ēšanu, veidot veselīgas attiecības ar ēdienu un sevi, izrauties no diētu gūsta un pievienot vairāk viegluma, veiksmes un prieka savai veselībai, savai darba un personīgajai dzīvei izmantojot apzinātas ēšanas pieeju. Vairāk par Inesi ŠEIT >>

Iepazīties ar apzinātas ēšanas pamatiem un soļiem savu attiecību ar ēdienu uzlabošanā var, piesakoties uz tuvāko semināru "Apzināta ēšana - 21.gs. anti - diēta harmoniskām attiecībām ar ēdienu", kas notiks jau 27.septembrī plkst. 18:00. Uzzināt vairāk par šo semināru un pieteikties var ŠEIT >>

Dr.Inese Millere aicina arī pievienoties Apzinātas ēšanas un dzīvošanas 10 nedēļu/nodarbību kursam, kas sāksies 2.oktobrī plkst.18:00. Vairāk par šo kursu ŠEIT >>

Apzināta ēšana sievietes labsajūtai un veselībai