Šobrīd liepas piesmaržojušas visu Rīgu, parkos un apstādījumos, pie mājām un visur visur vējo un skurbina saldā liepu ziedu smarža. Šogad mazliet ātrāk, kā citus gadus, bet nemainīgi liecinot par vasaras vidu, kad jūnija skurbums jau pagājis, bet augusta auglīgais miers vēl tālu. Bet lai šo brīnumaino smaržu un mazliet no jūlija sajūtām varētu atdzīvināt arī ziemā, jāsteidz savākt liepu ziedus tējai!
Kā liepziedus savākt un kaltēt pašam?
Latvijā ir 9 sugu liepas, un tējai var vākt visas. Ievāc izplaukušus ziedus kopā ar ziedkopas seglapu (to gribētu īpaši uzsvērt, jo daudzi domā, ka jāvāc tikai paši ziediņi un seglapa ir nederīga, bet tā nav, arī seglapa satur daudz vērtīgu vielu), vislabāk - saulainā laikā, kad nožuvusi rasa. Ja ziedi būs slapji, tie izžūstot kļūs brūni. Žāvē ēnainā vietā nekavējoties pēc savākšanas, izklājot uz papīra vai restēm.
Kā uzglabāt?
Kad drogas izkaltušas, tās uzglabā tīrā stikla traukā, koka kastītē, auduma maisiņā vai papīra tūtā sausā, tumšā vietā. Nevajadzētu glabāt plastmasas maisiņos, jo tēja var sasmakt. Ar laiku jebkura tēja zaudē savu vērtību un aromātu, tāpēc to krājumi būtu jāpapildina katru gadu, bet liepziedu derīguma termiņš ir divi gadi, ilgākam laika periodam gan nevajadzētu vākt, jo pēc diviem gadiem liepziedos aktīvo vielu būs palicis pavisam maz.
Kā dzert?
Tējas pagatavošanai var ņemt vienu tējkaroti liepziedu uz vienu krūzi ūdens. Jāatceras, ka ikdienā zāļu tējas nav jādzer stipras. Novārījumi un uzlējumi ir domāti ārstnieciskiem nolūkiem, kad konkrēta deva ir jāsadala vienmērīgi pa visu dienu. Ārsti neiesaka nevienu zāļu tēju dzert regulāri, ikdienā, vislabāk ir tās regulāri mainīt, vienu dienu dzerot liepziedus, citu - piparmētru vai kumelītes.Zāļu tēju iesaka dzert tukšā dūšā, jo tad vērtīgās vielas ātrāk nonāks asinīs, savukārt dzerot tēju pēc ēšanas, kamēr kuņģis pārstrādās pārtiku, daudzas tējas aktīvās vielas būs aizgājušas bojā, pirms tās paspēj uzsūkties. Tēju aplej ar karstu, bet ne verdošu ūdeni un atstāj 7-10 minūtes ievilkties.
Liepziedu ārstnieciskās īpašības
• Liepziedu aktīvās vielas ir ar sviedrējošu, pretdrudža, temperatūru mazinošu iedarbību, tie uzlabo asins cirkulāciju, tāpēc noderēs jebkurās saslimšanās, kuras pavada temperatūras paaugstināšanās.
• Liepziedu tējai ir nomierinoša iedarbība, ne tikai tējai - satrauktiem cilvēkiem liepu ziedēšanas laikā iesaka atpūsties zem liepas, elpojot liepziedu aromātu, tas patiesi palīdz.
• Liepziedu tēju iesaka angīnas, saaukstēšanās slimību gadījumā, augšējo elpošanas ceļu iekaisumu, bronhīta, klepus gadījumos.
• Liepziedu tēja palīdz pret galvassāpēm, īpaši ja ir migrēnas lēkmes.
• Liepziedi ir labs nomierinošs līdzeklis nervu stresa gadījumos, kā arī kuņģa spazmu gadījumā.
• Liepziedu tēju iesaka, ja ir gremošanas traucējumi, tā palīdz arī pret caureju.
• Liepziedu tēja pazemina paaugstinātu asinsspiedienu.
• Tā attīra urīnsistēmu, īpaši savienojumā ar dzērvenēm.
• Liepziedi ir ne tikai nomierinošs līdzeklis, kas var izraisīt miegainību, bet situācijās, kad cilvēks ir pārguris, liepziedu tēja organismu tonizē.
Lietošana tautas medicīnā
Tēju gatavo, ņemot 1-2 ēdamkarotes drogas uz 1 glāzi verdoša ūdens; dzer pa 1-2 gl vakaros pirms gulētiešanas.
Sviedrējoša tēja: vienādās devās liepu ziedi un aveņu ogas.
Kakla skalojamais uzlējums: 1 daļa liepu ziedi, 2 daļas ozolu miza.
Kakla skalojamais uzlējums: 2 daļas liepu ziedi, 3 kumelīšu ziedi.
Tēja. Liepu ziedi, medus, vīnogu vīns. Lieto mazasinības gadījumā. Dod sejai veselīgu izskatu, mazina bālumu.
Tēja. Liepu ziedi, liepu medus. Lieto gripas gadījumā.
Maisījums pret gripu: 1 daļa liepu ziedi, 1 daļa irbenes ogas. 2 ēdamk. maisījuma atšķaida ar 1 gl. verdoša ūdens. Vāra 5-10 min. Lieto karstā veidā 1-2 tasītes uz nakti.
Uzlējums. Liepu ziedu ūdens uzlējumu (1:20) ieteicams lietot sejas ādas skalošanai. Piedod ādai elastīgumu.
Liepas koka ogles izmanto caurejas, dizentērijas, kakla tuberkulozes gadījumā.
Sasmalcinātus svaigus pumpurus un lapas lieto ārīgi kā pretiekaisuma, pretsāpju un mīkstinošu līdzekli apdegumu un čūlu gadījumos.
Vārītu liepas jauno dzinumu mizu izmanto apdegumu, reimatisma, podagras gadījumā.
Materiālus apkopoja M.Zīverte