Rakstu sagatavojusi bloga iphonephotographyschool.com komanda
Vai tu izmanto visu savas iPhone viedtālruņa kameras potenciālu? Varētu šķist, ka iPhone kameras izmantošana ir ļoti vienkārša. Tomēr vairākas funkcijas ir tik labi paslēptas, ka vienkāršs lietotājs nemaz neapzinās to esamību. Šajā rakstā uzzināsi par 10 iPhone kameras funkcijām, kas būtiski uzlabos tavas fotogrāfijas un sniegs lielāku kontroli pār iPhone kameru.
1. Velc ekrānu pa kreisi, lai veikli ieslēgtu iPhone kameru
Cik bieži tev nācies piedzīvot lielisku, fotogrāfijas vērtu mirkli, bet, kamēr ieslēdz kameru, mirklis jau ir garām? Tas neatkārtosies, ja zināsi, kā veikli ieslēgt iPhone kameru.
Ja iPhone ir “aizmidzis”, tad pietiek nospiest apaļo “Home” pogu, lai to pamodinātu un atliek vien vilkt ekrānu pa kreisi.
Kameras aplikācijas atvērsies nekavējoties, un nebūs nepieciešams ievadīt piekļuves kodu, lai atbloķētu savu iPhone. Ar šo metodi fotografēšanu būs iespējams uzsākt pat sekundes laikā.
Bet ko darīt, ja jau izmanto savu iPhone un nepieciešams ātri pārslēgties uz kameru? Nepieciešams vilkt iPhone ekrānu no apakšas uz augšu, lai atvērtu kontroles centru (attēls zemāk).
Tad atliek vien uzspiest kameras ikonu labajā apakšējā stūrī, un esi gatavs uzņemt attēlu.
2. Režģis
Režģis (divas vertikālas un divas horizontālas līnijas) ir viena no noderīgākajām iPhone kameras funkcijām.
Režģis atgādina, ka vienmēr nepieciešams domāt par fotogrāfijas kompozīciju. To veidojot, galveno fotogrāfijas objektu nepieciešams pozicionēt kādā no līniju krustpunktiem. Tas ir zināms kā trešdaļu likums, un, to ievērojot, būs sperts liels solis pretī lieliskas fotogrāfijas uzņemšanai.
Svarīgi jebkurā ainavas fotogrāfijā ir precīzi ievērot taisnu horizontu. Režģis ir lielisks rīks, lai noturētu foto līmenī.
Lai ieslēgtu režģi, jādodas uz iestatījumiem, jādodas lejā līdz “Photos & Camera” un jāieslēdz Grid funkcija.
3. Burst Mode
Termins latviešu valodā iespējams liks pasmaidīt – sprādzienrežīms – tomēr šis ir viena no svarīgākajām funkcijām, kas ietverta iPhone kameras aplikācijā. Šis režīms ļauj uzņemt desmit bildes sekundē, tādā veidā ļaujot notvert lielisku bildi ar minimālu kontūru neskaidrību, kad foto objekts atrodas kustībā.
Lai aktivizētu sprādzienrežīmu, nepieciešams vienkārši paturēt foto uzņemšanas pogu pussekundi vai ilgāk, un iPhone viedtālrunis sāks uzņemt fotogrāfiju vienu pēc otras.
Pēc tam, kad uzņemtas vairākas bildes, iespējams izvēlēties labākas no visas sekvences (secīgi uzņemtajām bildēm) un pārējās izdzēst.
Ir vērts izmantot sprādzienrežīmu katru reizi, kad foto ainā ir kustība vai ir kāds neparedzams faktors, kas ainu var strauji ietekmēt.
Šis režīms ir lielisks, lai fotografētu bērnus, dzīvniekus, putnus un ūdeni. Kā arī var izmantot, lai notvertu burvīgus mirkļus ielu fotogrāfijas žanrā, notverot īpaši interesantas pozas, soļus vai kustības.
4. Uzstādīt Fokusu un Ekspozīciju
Ja uzņemot bildi neuzstādi fokusu un ekspozīciju, tad to vienmēr tavā vietā izdarīs iPhone kamera. Pārsvarā, rezultāts būs tīri labs, jo tas tomēr ir galvenais veids, kā lielākā daļa iPhone lietotāju uzņem bildes.
Tomēr ir reizes, kad auto-fokuss nenostrādās vai arī vēlēsies, piemēram, ar fokusa palīdzību akcentēt ko citu bez galvenā objekta. Tādos brīžos svarīgi zināt, kā manuāli noteikt fokusa vietu. Un tas ir vienkārši – pietiek pieskarties ekrānam vietā, kur vēlies uzstādīt fokusu, un iPhone kamera izdarīs visu pārējo.
Kā fotogrāfiju ietekmē izmaiņas fokusā? Augšējā fotogrāfijā fokuss ir uz priekšplānā esošajām puķēm. Objekts ir skaidrs un gaišs, bet ziedlapas fonā ir miglainas.
Zemāk esošajā fotogrāfijā, fokuss uzstādīts uz fonā esošajām puķēm. Kā rezultātā fotogrāfijas objekts ir miglains.
Kad pieskaries savam iPhone ekrānam, lai noteiktu fokusa vietu, kamera automātiski nosaka ekspozīciju – attēla gaismas daudzumu.
Fotogrāfijas, kurās tiks uzstādīta pārāk zema ekspozīcija, būs pārāk tumšas, bet, ja ekspozīcija būs pārāk augsta, tad foto būs pārāk gaišs – tāpēc svarīgi noteikt pareizu ekspozīciju.
Kad nosaki attēla fokusu, pārbaudi arī attēla gaišumu. Ja tas ir pārāk gaišs vai pārāk tumšs, tad, pirms uzņem bildi, uzstādi ekspozīcijas daudzumu.
Kad pieskaries iPhone kameras ekrānam, lai noteiktu fokusu, parādās ekspozīcijas poga – slīdoša poga ar saules simbolu. Velkot saules ikonu uz augšu vai leju iespējams bildi padarīt gaišāku vai tumšāku.
5. Fokusa un Ekspozīcijas Noteikšana Ar AE/AF Lock
iPhone kameras aplikācija ļauj arī noteikt konkrētu fokusa un ekspozīcijas uzstādījumu, kas paliek nemainīgs. Kāpēc šāda funkcija nepieciešama?
Ja fotogrāfijas ainā notiek izmaiņas, kā piemēram, tiek fotografēti kustīgi objekti vai notiek gaismas maiņa, fokusa un ekspozīcijas uzstādījumi netiks izmainīti.
Tāpēc, ja fotogrāfijā tiek plānota kustība, ir labi izmantot opciju noteikt nemainīgu fokusu un ekspozīciju. Šī funkcija, piemēram, ir ļoti noderīga ielas fotogrāfijas žanrā.
Kad fotogrāfijas aina ir izvēlēta, vari uzstādīt fokusu un ekspozīciju jau savlaicīgi. Kas nozīmē, ka atliek vien gaidīt, līdz objekts atradīsies ainā, lai uzņemtu bildi.
Ar uzstādītu nemainīgu fokusu un ekspozīciju, iespējams uzņemt vairākus foto, nemainot ainu, kā arī nebūs nepieciešams bez vajadzības atkārtoti uzstādīt fokusu un ekspozīciju. Lai atslēgtu uzstādījumus atliek vien pieskarties ekrānam jebkurā vietā.
Lai uzstādītu nemainīgu fokusu un ekspozīciju, nepieciešams paturēt pirkstu pie iPhone kameras aplikācijas ekrāna pāris sekundes tieši tajā vietā, kur vēlies, lai fokuss tiktu noteikts. Ekrāna augšējā daļā parādīsies dzeltena kastītes ar tekstu AE/AF LOCK.
Zīmīgi atcerēties, ka aizvien iespējams manuāli mainīt ekspozīcijas daudzumu, velkot uz ekrāna esošo saules ikonu uz augšu vai uz leju.
Kad ieslēgta AE/AF LOCK funkcija, lai arī kas notiktu ainā un kā tiktu kustināta iPhone kamera, fokusa un ekspozīcijas uzstādījumi paliks nemainīgi.
6. Uzņemt HDR fotogrāfijas
HDR (angļu val. – High Dynamic Range) ir nākamā lieliskā funkcija, kas iebūvēta iPhone kameras aplikācijā.
HDR fotogrāfija apvieno vienas bildes trīs dažādas ekspozīcijas, lai izveidotu pareizi izgaismotu bildi.
Tas lieliski noder ainām ar spēcīgiem kontrastiem starp gaišajiem un tumšajiem laukumiem, jo ļauj fotogrāfijā labāk notvert gan ēnas, gan izgaismojumus.
Zemāk esošajā bildē netiek izmantota HDR funkcija. Jāpievērš uzmanība tam, ka priekšplāns ir diezgan tumšs, bet gaišie mākoņi ir pārāk izgaismoti un tiem trūkst kontūras.
Zemāk ir tas pats attēls, bet ar ieslēgtu HDR funkciju.
Kā var redzēt, versija ar HDR funkciju pievieno spēcīgāku kontūru gaišajiem mākoņiem un tumšajam priekšplānam, kā arī atdzīvina krāsas visā ainā.
Nākamajā attēlā redzams, kā daži uzlabojumi ar tādu foto rediģēšanas aplikāciju, kā piemēram, Snapseed, var vēl vairāk uzlabot ar HDR funkciju uzņemta attēla krāsu un dažādo objektu kontrastus, saglabājot acij tīkamu balansu ekspozīcijā.
HDR funkcijas iestatījumu var atrast iPhone kameras aplikācijas kreisajā pusē. Uzspiežot uz HDR tev tiks piedāvātas trīs opcijas – Auto, On un Off.
Pārsvarā, vislabāk izmantot HDR funkciju, kad debesis aizpilda lielu laukumu no fotogrāfijas ainas. Tādā veidā tiek panākts lielāks kontrasts starp gaišām debesīm un tumšāku priekšplānu.
HDR funkcijai ir dažas nepilnības, īpaši attiecībā uz kustību fotogrāfijā. Tā kā HDR funkcijas būtība ir trīs secīgi uzņemti fotoattēli, iespējams saskarties ar "spokiem", ja situācija fotogrāfijas ainā strauji mainās. HDR fotoattēlu uzņemšana arī aizņem ilgāku laika sprīdi, tāpēc pastāv risks, ka HDR fotogrāfijas uzņemšanas laikā izkustēsies roka, un fotogrāfija var tikt sabojāta.
Svarīgi arī minēt, ka ne-HDR fotoattēli reizēm izskatās labāk par HDR, tādēļ ieteicams saglabāt abas fotoattēla versijas. Lai pārliecinātos, ka abas versijas tiek saglabātas, dodies uz sadaļu Settings>Photos & Camera un pārliecinies, ka uzstādījums Keep Normal Photo ir ieslēgts HDR uzstādījumu sadaļā.
7. Live Photos
“Dzīvās bildes” – funkcija, kas plašāk atpazīstamas ar anglisko nosaukumu Live Photos – ir aizraujoša iPhone kameras funkcija, kas sniedz fotoattēliem “dzīvību”. Tā vietā, lai mirkli iemūžinātu vienā bildē, Live Photos uzņem arī mirkļus tieši pirms un pēc attēla. Tas rada īsu 3 sekunžu videoklipu ar kustību un skaņu.
Live Photos strādā īpaši labi, kad tiek fotografēti kustīgus objekti, bērni vai jautri brīži, kā piemēram, lēcieni gaisā.
Šī funkcija arī lieliski noder fotogrāfijas ainās, kuras papildina skaņas elementi – piemēram, putnu vai ūdens skaņu.
Live Photos ir pieejams sākot ar iPhone 6s / 6s Plus modeli vai jaunāku versiju. Šajos iPhone modeļos blakus HDR opcijai būs apaļa ikona (dzeltenā, apaļā poga zemāk esošā attēla kreisajā pusē).
Lai uzņemt Live Photo fotogrāfiju, nepieciešams pieskarties apaļajai ikonai, lai tā būtu dzeltena. iPhone kameras aplikācija sāks ierakstīt video, un, kad nospiedīsi fotogrāfijas uzņemšanas pogu (lielā baltā poga), tiks saglabātas 1,5 sekundes no video pirms un pēc attēla uzņemšanas brīža. Rezultāts būs 3 sekunžu Live Photo ar kustību un skaņu.
Pēc Live Photo uzņemšanas to iespējams atskaņot stingri nospiežot uz ekrāna (nedaudz stiprāk nekā parasti pieskartos ekrānam). Tādā veidā tiek izmantota 3D Touch tehnoloģija, kas pieejama jaunākajās iPhone ierīcēs.
Visticamāk, Live Photos nebūs funkcija, ko izmantosi ikdienā, tomēr tā ir ideāla, lai saglabātu dažus papildus mirkļus no tiem, kas netiktu iekļauti parastā fotogrāfijā.
8. Uzņemt fotogrāfiju ar skaņas pogām
Vai ir gadījies kādreiz netrāpīt tiešu uz iPhone kameras baltās foto pogas?
Visticamāk, ka jā. Un ir vienkāršs risinājums – izmantot skaņas pogas iPhone sānos!
Katram no šīm pogām var tikt izmantota fotogrāfijas uzņemšanai. Un arī sajūtas ziņā tas noteikti ir reālāk, nekā regulāri izmantot digitālu pogu.
Turklāt, šāda fotografēšana ļauj iPhone viedtālruni turēt ar abām rokām – tieši tāpat, kā turētu tradicionālu digitālo kameru.
Jāpiemin gan viens negatīvs aspekts. Lai šādā veidā uzņemtu fotogrāfiju, skaņas poga ir jānospiež diezgan stipri, kam rezultāts var būt kameras kustība. Tāpēc ieteicams skaņas pogas opciju neizmantot, ja fotogrāfijas ainā ir zems gaismas līmenis.
9. Uzņemt fotogrāfiju ar Apple austiņām
Kad iegādājies jaunu iPhone, tam līdzi nāk arī Apple austiņas. Tām ir skaņas poga, un šo pogu var izmantot, lai uzņemtu attēlus!
Šī funkcija ir neticami noderīga, ja vēlies uzņemt diskrētu fotogrāfiju, piemēram, cilvēkus, kurus nezini (ielu fotogrāfijas žanrs). Ar austiņām iespējams izlikties, ka klausies mūziku vai veic zvanu, lai gan patiesībā uzņem fotoattēlu.
Austiņas var arī izmantot kā tālvadības slēdzi, kad uzņem fotogrāfiju izmantojot statīvu. Tā kā šādā gadījumā nav nepieciešams pieskarties iPhone ierīcei, tas ir lielisks veids, kā samazināt nejaušu kameras kustību.
10. Izmanto Geotagging opciju… Bet tikai tad, ja tiešām vēlies
Ja tiek aktivizēta funkcija Geotagging (ģeogrāfiskās atzīmes fiksēšana), tad iPhone ierīce vienmēr piefiksēs vietu, kurā konkrēta fotogrāfija tikusi uzņemta.
Šie lokācijas dati ļaus viegli uzzināt, kur uzņemta katra fotogrāfija. Tas arī ļauj meklēt fotogrāfijas, kas uzņemtas konkrētā vietā, kā arī apskatīt visas bildes, kas uzņemtas konkrētā lokācijā. Tas viss izdarāms iPhone iebūvētajā foto aplikācijā.
Ieslēgt un izslēgt Geotagging funkciju var dodoties uz Settings> Privacy > Location Services. Iespējams ieslēgt visus lokācijas pakalpojumus, ko piedāvā iPhone ierīce, vai arī mainīt katra uzstādījumus individuāli. Pārliecinies, lai Camera Option ir iestatīts uz While Using, lai Geotagging funkcija būtu ieslēgta.
Ja lokācijas saglabāšanas funkcija ir ieslēgta, tad vietas nosaukums atradīsies foto aplikācijas augšējā joslā. Uzspiežot opciju Details labajā augšējā stūrī, vari iegūt papildus informāciju par fotogrāfiju, kā arī aplūkot citas fotogrāfijas, kas uzņemtas tajā pašā lokācijā.
Ja vēlies atrast visas fotogrāfijas, ko uzņēmi konkrētā lokācijā, uzspied uz meklēšanas ikonas (palielināmais stikls) aplikācijas augšējā joslā un ievadi vietas nosaukumu. Tiks piedāvāts saraksts ar atbilstošām lokācijām, un varēsi izvēlēties no piedāvātajām vietām.
Lai fotogrāfijas skatītu kartē, atver vietu albūmu foto aplikācijā. Pēc tam iespējams karti vilkt tuvāk un attālināt, lai redzētu lokācijas, un nepieciešams uzspiest uz konkrētas lokācijas, lai redzētu tajā vietā uzņemtās bildes. Iespējams arī ieslēgt Grid opciju augšējā aplikācijas joslā, lai redzētu uzņemtās fotogrāfijas kā sarakstu – sagrupētu pēc datumiem un atrašanās vietas.
Ja Geotagging funkcija ir ieslēgta, tad fotogrāfiju bibliotēkā pakāpeniski pārtaps par aizraujošu datubāzi pildītu ar vietām, kuras esi apmeklējis. Un ja kādreiz nepieciešams atrast visas fotogrāfijas, kas uzņemtas noteiktā vietā, tas aizņems tikai dažas sekundes.
Tomēr vienmēr jābūt uzmanīgam, kad ar bildēm dalies sociālajos tīklos vai kādam nosūti, jo fotogrāfija uzrādīs precīzu tās uzņemšanas lokāciju. Ja nevēlies norādīt fotogrāfijas uzņemšanas lokāciju, tad labāk turēt Geotagging funkciju izslēgtu – respektīvi, izslēdz Location Services.
Vēlies uzzināt vairāk par iPhone fotogrāfiju?
Apmeklē blogu http://iphonephotographyschool.com/