user_mobilelogo
Bērnu veselībai

Bioloģijas zinātņu doktore, Latvijas Valsts universitātes bioloģijas un mikrobioloģijas institūta vadošā pētniece Ilmāra VĪNA. 

Kad bērns ienāk pasaulē, viņam jābūt veselam un stipram. Tomēr, kā apgalvo statistika, 1/3 daļa mazuļu jau piedzimst slimi, bet skolas vecumā jau 95% bērnu novērojamas novirzes no normas. Viens no tā iemesliem slēpjas vielmaiņas traucējumos, kurus var novērst ar uztura bagātinātāju palīdzību.

Par ko runā pieredze

Ar uztura bagātinātāju palīdzību novēršami tādi faktori kā nogurums un apātija, depresija un psihozes, samazinās negatīvā stresa ietekme, paaugstinās imunitāte, organisma spēja pretoties saaukstēšanās un infekcijas slimībām. Uztura bagātinātāji labvēlīgi ietekmē veselu kaulu, zobu, matu, ādas attīstību, nostiprina atmiņu, kalpo intelekta attīstībai. Uzlabojas organisma stāvoklis kopumā, parādās dzīves prieks. Daudzi vecāki atzīmē, ka pazūd tāda pataloģija kā enurēze /urīna nesaturēšana nakti/ pirmsskolas un skolas vecuma bērniem. Tam visam ir zinātnisks pamats.

Cilvēka organisms - tā ir sarežģīta ķīmiska laboratorija, kurā nepārtraukti norisinās ķīmiskās vielmaiņas reakcijas. Ja tā noris pareizi - cilvēks ir vesels, bet, ja kaut kas nojūk, cilvēks saslimst. Lai šīs reakcijas norisinātos bez traucējumiem, organismam ar ikdienas pārtiku jāuzņem dažādi mikroelementi, vitamīni un citas vielas, kurām jābūt stingri dabas noteiktās proporcijās. Kad kāda no vielām nav noteiktā daudzumā, vai tiek izjauktas proporcijas, ķīmisko reakciju gaita organismā mainās, kas arī izsauc slimības. Vielas savstarpēji iedarbojas un pastiprina viena otras aktivitāti. Lūk kādēļ tik svarīgi lietot vitamīnu un minerālu preparātus kompleksā. 

Lai nodrošinātu bērna organismu ar aktīvām vielām,   viņam jāapēd aptuveni  1,5kg svaigu dārzeņu katru dienu, taču tas nav reāli. Parasti bērni saņem uzturu ārpus mājas, bet "sabied¬riskās" ēdināšanas kvalitāte neatbilst tam, kas bērnam būtu vajadzīgs: termoapstrādes un konservācijas laikā daudzas organismam vajadzīgas vielas /jods, hroms, selēns/ zūd, samazi¬nās to aktivitāte. Tostarp bieži vien pusdienas tiek aizstātas ar čipsiem un konservētiem dzē¬rieniem /Coca-cola un tml./, kas satur mākslīgus uzbudinātājus, kuri negatīvi ietekmē bērna organismu. 

Bērna uzturs

Bioloģiski aktīvi uztura bagātinātāji arvien vairāk un vairāk ienāk mūsu dzīvē. To lietošana ir tikpat neizbēgama kā jaunas tehnikas, kompjūteru, mūsdienīgu televizoru un jaunu komunikācijas līdzekļu izmantošana. Bez šīs jaunās pieejas uzturam mūsu nākotne nav iedomājama. Vajadzētu tikai iemācīties orientēties uztura bagātinātājos un pareizi tos pielietot.

Jaunām māmiņām jāzina: tieši bērnībā - gadus 20-30 uz priekšu veidojas cilvēka veselības bāze. Lai bērniņš izaugtu stiprs, vesels, un psihiski līdzsvarots jau mātes miesās, būtu jālieto ne tikai pieaugušajiem paredzētos uztura bagātinātājus, bet arī bērnu uztura bagātinātāji, kas ar asinīm nonāk mazuļa organismā. Bērna uztura bagātinātājus ieteicams lietot laikā, kad bērns tiek barots ar krūti, jo tie labvēlīgi ietekmēs bērna organismu, nonākot tajā ar mātes pienu. Kad mazulis paaugsies, viņš jau pats varēs tos lietot katru dienu.

Kuri vitamīni un mikroelementi bērna organismam vajadzīgi vispirms?

Katram no tiem ir sava pamatfunkcija, kā arī dažas papildfunkcijas. Piemēram, lai augtu vajadzīgs A vitamīns, normālai smadzeņu attīstībai un funkcionēšanai  B vitamīni, kā arī D vitamīns. Taču vitamīns D strādā tikai kompleksā, tam vajadzīgs C, K, E, B9 vitamīni. Stresa un spriedzes noņemšanai nepieciešami B grupas vitamīni un magnijs, kas, savukārt, ātri izmantojas, jo vajadzīgi organismam ne tikai stresa gadījumos, bet arī slikta garastāvokļa novēršanai. Parasti bērni izaug lielos kolektīvos, silītēs un bērnu dārzos, kur ir ļoti trokšņains un bērnu tas slikti ietekmē. Ne vienmēr viņš var sevi realizēt kā personība, un tas viņu traucē. Skolā psihoemocionālā slodze ir vēl lielāka. Kā zināms, stresa situācijās organisma nepieciešamība pēc vitamīniem, mikroelementiem un citām bioloģiski aktīvām vielām pieaug. Šajā situācijā tās profilaktiskās devas, kas ir apstiprinātas Vispasaules veselības aizsardzības organizācijā un attiecas uz visiem bērnu uztura bagātinātājiem, ir par maz.

Lai pilnīgi formētos kauli, bērna organismam vajadzīgs kalcijs, fosfors, magnijs, D, C, E, un K vitamīni.

Ļoti svarīgas ir attiecības starp vielām. Ja, piemērām, kalcija devu pieņem par 1 vienību, tad fosfors vajadzīgs 1,5 devas, bet magnijs apmēram 1/2 vai 3/4. Tas attiecas uz visiem vitamīniem un mikroelementiem, jo tie strādā tikai kompleksā un tikai attiecīgās proporcijās. Izrēķināt tās pašiem nav pa spēkam, un arī ne katrs ārsts to varēs izdarīt.

Tāpēc dažādu valstu vadošie zinātnieki ir izstrādājuši uztura bagātinātājus bioloģiski aktīvu piedevu veidā, kas satur visus organisma attīstībai nepieciešamo vielu kompleksu. Tādās piedevās tiek ievērots ne tikai cilvēka vecums, bet arī klimatiskās zonas, kurās cilvēki dzīvo.

Cik vitamīnu vajadzīgs?

Nesen Krievijas Medicīniskās akadēmijas zinātnieki izrēķināja, ka šodien profilaktiskās normas pirmsskolas vecuma bērnam jau ir nepietiekamas. Tās nodrošina organisma vajadzības tikai par 50%, bet kad bērns sāk apmeklēt skolu, šis procents sarūk līdz 30%, t.i., bērna uztura bagātinātāju devu droši var palielināt. Vislielākajai tai jābūt pusaudžu /9-13g./ un jauniešu /14-18g./vecumā.

Interesanta ir Indijas pieredze. Tur bērniem vecumā no 1-5 gadiem vienu reizi 6 mēnešos nozīmē ārstniecisko kursu 40 A vitamīna devu veidā, t.i.,40 reizes vairāk kā vajadzīgs pieaugušam organismam. Pēc šāda kursa stipri samazinās visu šim vecumam atbilstošo saslimšanu skaits /saaukstēšanās, pāruzbudinātība utt., uzlabojas redze.

Tas nenozīmē, ka es rekomendēju visiem vecākiem patstāvīgi ķerties pie tādiem mēriem. Vienkārši tas ir pierādījums tam, ka uztura bagātinātāju profilaktiskās devas, kas noteiktas pasaulē, pastāvīgi tiek pārskatītas.

Kā nosargāt bērnu no slimībām

Vide, kurā mēs atrodamies, ir pilna ar mikroorganismiem un slimību ierosinātājiem. Mūsu organisma labākais ārsts ir imunitāte, tā arī spēja uz pašaizsardzību, bet bērna vecumā tā vēl ir nestabila, tā kā attīstās tikai ar gadiem. Tādēļ bērni tik bieži slimo. Bioloģiski aktīvo vielu komplekss ir daudzkomponentu, kas stiprina imunitāti - vitamīni A, E, C, mikroelementi - kalcijs, magnijs, cinks, selēns un hroms.

Latvijas augsnē selēns un hroms ir nepietiekamā daudzumā, tātad tie ir nepietiekami arī augos un dzīvnieku izcelsmes organismos, no kuriem mēs pārtiekam. Latvijas ūdeņos ir nepietiekami fluora, kas nepieciešams bērniem organismam, lai veidotu un nostiprinātu zobu emalju.

Bērnu uztura bagātinātāji parasti tiek radīti garšīgu konfektīšu veidā, kuras bērni ēd labprāt. Tās ir vienkāršas lietošanā un tai pašā laikā ļoti efektīvas laikā, kad nav citu iespēju aizsargāt un stiprināt bērna organismu.

Izstādes Expo-2000 (Hannoverē) paviljonā "Veselības aizsardzība" jau 2000.gadā izskanēja Vispasaules veselības aizsardzības organizācijas galvenā tēze - "Profilakse - tā ir vienīgā pareizā un nepieciešamā pieeja mūsu veselībai uz šodienu".

Pagaidām nav mūsu spēkos strauji uzlabot apkārtējo vidi, samazināt piesārņojuma līmeni atmosfērā un likvidēt labvēlīgo augsni stresa situāciju veidošanās. Vienīgā izeja ir iemācīties stiprināt organismu, lai tas varētu tikt galā ar apkārtējās vides agresiju. Slimam organismam tas nav pa spēkam. Mūsu laikos var izdzīvot tikai stiprs organisms, ar augsti attīstītu intelektu. Tas nozīmē, ka mūsu uzdevums ir aizsargāt to ar profilaktisko līdzekļu palīdzību, pie kuriem pieskaitāmi bioloģiski aktīvie uztura bagātinātāji. Veidot tādu aizsardzību vajag arī mūsu bērniem. Tā ir viņu izdzīvošanas ķīla nākotnē.

Bērnam jābūt veselam