user_mobilelogo

Bērzu sulu laikā dzersim tās svaigas, cik vien lien!

Lielākā bērzu sulu vērtība ir to sastāvā esošās minerālvielas, taču tās satur arī nelielu daudzumu vitamīnu un citas bioloģiski aktīvas vielas – brīvās aminoskābes, fermentus, fitoncīdus, ēteriskās eļļas, fitohormonus, organismam vērtīgos cukurus (glikozi Bērzu sulu spēks veselībai un skaistumamun fruktozi), kā arī ābolskābi un olbaltumvielas. Turklāt šīs sulas neizraisa alerģiskas reakcijas. Bērzu sulas ir lieliskas imunitātes stiprināšanai, kā arī organisma attīrīšanai – tās tiek pielīdzinātas slotai, ar kuru izslaucīt savu organismu. Lai justu efektu, bērzu sulas ir ieteicams dzert vismaz desmit dienas pēc kārtas, pa litram sulu dienā – tādējādi no organisma tiks izskaloti visi ziemā uzkrājušies sārņi un šlakvielas (urīnvielas, urīnskābe, kreatīns)! Šī, protams, ir būtiska ziņa arī visām tievēt gribētājām. Taču jāņem vērā, ka, ja bērzu sulas paredzēts lietot tieši organisma attīrīšanās un tievēšanas nolūkos, tad tās jāizmanto pēc iespējas svaigākas – lielākā to vērtība ir pirmajās 3 – 4 stundās pēc tecināšanas. Šajās stundās sulas satur tā saukto bioloģiski aktīvo ūdeni, kurā molekulas nav izkliedētas, bet gan sakārtojušās kopās, ko dēvē par šķidrajiem kristāliem. Šādam ūdenim nonākot cilvēka organismā, tas daudz vieglāk iesaistās visos vielmaiņas procesos un tiek izmantots ievērojami efektīvāk par parastu ūdeni.


    
Arī kļavu sulas lietošana ir līdzīga bērza sulām – tās attīra organismu un izvada no tā sārņus. Galvenā kļavu sulu atšķirība no bērzu sulām ir cukura daudzums tajās, kas ir krietni vien lielāks, līdz ar to šīs sulas ir saldākas. 

Bērzu sula skaistumam

Gan kļavu, gan bērzu sulas ir iespējams ne vien lietot iekšķīgi, bet arī izmantot daudz un dažādos citos veidos. Viens no populārākajiem veidiem ir izmantot šīs sulas skaistumkopšanas procedūrās. Tieši tāpat, kā tās attīra tavu organismu no iekšpuses, tās var darboties arī no ārpuses! Sulu laikā pamēģini tās lietot sejas ādas skalošanai – sulās esošās vielas uzlabo ādas elastību un sejas krāsu, kā arī palīdz pasargāt ādu no pavasara saules staru kaitīgās ietekmes. Bērzu sulas, lietotas ārīgi, padara sejas ādu samtainu un maigu.
    
Sulas ir lieliskas arī matu kopšanai – tās ne vien cīnās ar blaugznām, bet arī uzmundrina galvas ādu un veicina asinsriti tajā, kas ir tieši atbildīga par matu augšanas paātrināšanos! Lielisks ieteikums ir svaigas bērzu un kļavu sulas sasaldēt ledus kubiņos, ar kuriem varēsi no rītiem atsvaidzināt savu sejas un kakla ādu visas vasaras garumā!

Sulu saglabāšana vasarai

Tās bērzu sulas, kas nav izdzertas svaigā veidā, vai izlietotas skaistumkopšanā, vari sagatavot vasarai – gan kā gardu un slāpes veldzējošu dzērienu, gan arī kā dzirkstošu mājas vīnu! Savukārt no kļavu sulas, iztvaicējot ūdeni, iespējams iegūt gardu kļavu sīrupu, kas noderēs saldajiem ēdieniem, vai kā vienkārši gards un veselīgs našķis.
    
Visgardākās bērzu sulas, ar kurām veldzēt slāpes karstās vasaras dienās ir tās, kas ir atspirdzinošas – tām jāsatur ogļskābā gāze! Turklāt ogļskābā gāze pasargā sulu no etiķskābes baktēriju vairošanās, kas sulā mēdz radīt nevēlamas duļķes un gļotas. Lai šīs gļotas neveidotos un sula būtu patīkami atspirdzinoša, tai jāsatur 5 grami ogļskābās gāzes uz litru sulas. Vienā litrā dabīgās bērzu sulas ir aptuveni 5 grami cukura, taču lai veidotos ogļskābā gāze, ir nepieciešams sulā izšķīdināt vēl 5 gramus cukura. Ja kopējais cukura daudzums sulā ir 1% uz litru, tad tas ir pilnīgi pietiekami, lai saražotu uzglabāšanai vajadzīgo daudzumu ogļskābās gāzes.
    
Papildus ir nepieciešams ierosināt sulas rūgšanu, ko var darīt izmantojot tādas vielas, kas satur rauga sēnīti, piemēram, rupjmaize, rudzu milti, jaunie upeņu dzinumi vai rozīnes. Garšas uzlabošanai un dažādošanai bērzu sulām pievieno citronu, citronskābi, krustnagliņas un dažādas citas garšvielas – viss atkarīgs no gaumes un vēlamā rezultāta! Taču, ja tev ir patīkama dabīgā bērzu sulas garša, tad nav ieteicams aizrauties ar garšas uzlabotājiem, jo tādējādi ļoti ātri ir iespējams pazaudēt dabīgo garšu.

Dažas bērzu sulas receptes

Klasiska bērzu sula ar citroniem
Sastāvdalas: 25 litri bērzu sulas, 300 grami cukura, 1 – 2 citroni un 100 grami rozīņu
Sagatavošanas process – tērē traukā ielej nokāstu bērzu sulu, pievieno cukuru, rozīnes un sagrieztas, no sēklām atbrīvotas citrona šķēles. Visu samaisa un salej trīs litru burkās. Aizvākotas burkas novieto istabas temperatūrā – aptuveni 18 grādos. Šādi burkas glabā 3 – 5 dienas, kamēr sula nedaudz ieskābst. Pēc tam sulas novieto vēsākā vietā – aptuveni 5 – 10 grādos. Jo zemākā temperatūrā sulu uzglabā, jo rūgšanas process notiek lēnāk. Ja sula tiek uzglabāta 5 grādu temperatūrā, tad tā būs gatava aptuveni pēc 14 – 20 dienām.

Bērzu sula ar rudzu miltiem
Sastāvdaļas: 30 litri bērzu sulas, 100 grami rudzu miltu un 150 grami cukura
Sagatavošanas process – izveido rudzu miltu mīklu no bērzu sulas un rudzu miltiem, kas sajaukti viendabīgā masā. Šo mīklu pievieno 30 litriem bērzu sulas. Klāt liek arī cukuru un visu samaisa. Tālāk rīkojas tāpat kā pirmajā receptē – sulu sapilda burkās, uz dažām dienām ļauj rūgt istabas temperatūrā un tad pārvieto uz vēsāku vietu.

Bērzu sula ar rupjmaizi un upeņu dzinumiem

Sastāvdaļas: 20 litri bērzu sulas, 200 grami rupjmaizes, 4 gabali jauno upeņu dzinumu un 100 grami cukura
Sagatavošanas process – rupjmaizi saberž un apgrauzdē, lai tā būtu cieta. Apgrauzdēto rupjmaizi, upeņu jaunos dzinumus un cukuru pievieno bērzu sulai, visu samaisa. Sulai ļauj rūgt 3 dienas aptuveni 15 grādu temperatūrā. Pēc tam to pilda pudelēs, uz katru pudeli pievienojot pus tējkaroti cukura. Pudeles aizvāko un novieto ledusskapī vai pagrabā – ļoti būtiski, lai uzglabāšanas temperatūra nepārsniegtu 4 grādus! Pēc sentēvu metodēm pudeles var ierakt arī zemē.

Bērzu sula ar medu

Sastāvdaļas: Svaiga bērzu sula, 500 g medus, 1 šķēle rupjmaizes, raugs
Sagatavošanas process – traukā ieliek medu, pārlej ar bērzu sulu un stundu vīra uz lēnas uguns. Pēc tam nedaudz atdzesē un siltajā sīrupā ieliek rupjmaizes šķēlīti, kas apziesta ar raugu. Trauku noliek siltā vietā un ļauj iegūtajam šķidrumam rūgt. Ja pēc stundas rūgšanas process nav sācies – medus virskārtā neparādās čaukstoši burbulīši, pievieno vēl nedaudz rauga. Kad rūgšana sākusies, maize no trauka jāizņem, trauks jāpārklāj ar drānu un jāļauj tā saturam kārtīgi uzrūgt. Kad tas pārstājis putoties un čaukstēt, dzērienu salej pudelēs, blīvi aizdara un novieto pagrabā vai ledusskapī horizontālā stāvoklī. Laiku pa laikam pudeles jāpagroza. Pēc aptuveni 4 mēnešiem dzēriens ir gatavs!

Avots: Krista Bērziņa, www.espati.lv