user_mobilelogo

Ticīgiem cilvēkiem šobrīt rit Lielais Gavēnis. Bet līdztekus ticīgajiem šajā laikā no gaļas atsakās arī cilvēki, kas nav reliģiozi. Daudzi uzskata Lielo Gavēni par labu iemeslu, lai 7 nedēļas gadā izmainītu savu ikdienas uzturu un kļūtu par veģetāriešiem.

Ticīgiem cilvēkiem gavēnis nozīmē ne tikai miesisku atturību, bet galvenokārt garīgu, un galvenā atturība ne tik daudz svarīga uztura ziņā, kā atturēšanās no grēcīgām domām, uzvedības, pievēršanās garīgām pārdomām un lūgšanām, garīga attīrīšanās. Pēc ārstu domām, izvairīšanās no negatīvām emocijām, ka piemēram, dusmas un aizkaitinājums, palīdz izvairīties no slimībām.Ievērojot garīgo gavēni, mainās arī cilvēka psiholoģiskais stāvoklis, viņš ir pozitīvs, mierīgs, labāk guļ. Tā gavēnis ietekmē ticīgo miermīlīgā un harmoniskā veidā.

 

Vai gavēnis nav kaitīgs? Gavēnis - kaitīgs vai veselībai noderīgs?

Bet cik noderīgs ir ilgs gavēnis šajā gadalaikā neticīgiem cilvēkiem, kurus vada drīzāk mode un vēlēšanās paeksperimentēt ar uzturu? Ārsti-dietologi mūsdienās ir vienisprātis, ka gavēnis ir ieteicams- vai nu stingrs, vai atvieglots. Labums ir tajā, ka gavēņa uzturs labvēlīgi ietekmē gremošanas trakta darbību. Pateicoties gavēņa uzturam, no zarnu trakta tiek izvadītas šlakvielas un citas kaitīgas vielas. Attiecīgi, normalizējas zarnu trakta mikroflora. Bieži gavēņa laikā samazinās cukura un holesterīna līmenis asinīs, izdalās liekais šķidrums. Organisms saņem atslodzi pēc ziemas perioda, kas bieži ir piesātināts ar smagu, treknu un asu ēdienu.

Gavēņa laikā noderīgi būs uztura bagātinātāji, kas palīdz uzturēt vitamīnu un minerālvielu līmeni vajadzīgajā līmenī, lai justos labi.

Detoks+ gavēņa laikā palīdz attīrīties - tas attīra organismu šūnu līmenī: izvada no katras šūnas kaitīgās vielas un toksīnus. Pastiprina šūnu imunitāti, ļaujot organisma dabīgajām attīrīšanās sistēmām vieglāk tikt galā ar toksiskajiem un bakteriālajiem draudiem.

Gavēnis palīdz atbrīvoties arī no liekajiem kilogramiem, kas labvēlīgi ietekmē sirds-asinsvadu sistēmu un atbalsta-kustību sistēmu. Arī āda kļūst tīrāka un veselīgāka, kas arī ir patīkami.

Komplekss Sveltform+ ir unikāls ar to, ka pirmkārt iedarbojas uz galveno liekā svara cēloni- normalizē vielumaiņu šūnu līmenī. Maksimāli sabalansētā formula ļauj mērķtiecīgi aktivizēt vielumaiņu līdz līmenim, kas nodrošina intensīvu tauku sadegšanu un to pārstrādi enerģijā. Tā palēnina ogļhidrātu pārveidošanos taukos, bet taukus izvada no organisma. Aizkavē ūdens aizturi organismā, samazina tūsku. Lielais gavēnis, ja to saista ar diētu, ir piemērotā gadalaikā- pēc ziemas, kad organisms sāk sajust vitamīnu trūkumu. Un sākot gavēni, arvien vairak tiek ēsti augļi un dārzeņi. Tomēr arī veselīgais gavēņa uzturs ne vienmēr var nodrošināt nepieciešamo kaloriju, vitamīnu un mikroelementu līdzsvaru organismā.

Komplekss Senior satur unikālu kombināciju: nepieciešamo vitamīnu, svarīgāko makro- un mikroelementu un dzīvo probiotisko kultūru dienas normu. Ilgāka laika posmā uztura zarnu mikrofloras līdzsvaru, kas palīdz labāk un pilnīgāk uzņemt vitamīnus un minerālvielas. Uzlabo pašsajūtu, palielina imunitātes spējas, uzlādē ar enerģiju.

Pareizā pieeja.

Ilgāks gavēnis prasa sagatavošanos. To uzsākt vajag pakāpeniski, atturoties no dzīvnieku produktiem 2 reizes nedēļā. Neapdomīgs stingrs gavēnis var iedragāt veselību un padarīt cilvēku nervozu pastāvīgās bada sajūtas dēļ.

Un protams, beidzoties gavēnim, nevajag Lieldienās ar skubu mesties atgūt nokavēto. Gaļu jāatsāk lietot pakāpeniski, jo organisms jau ir pieradis vairāku nedēļu garumā neizstrādāt noteiktus fermentus, kas sašķeļ dzīvnieku izcelsmes uzturvielas. Vielumaiņa jau ir pārkārtojusies un lai atgrieztos iepriekšējā režīma, ir vajadzīgs laiks. 

Kam nevajadzētu darīt gavēni?

Ir cilvēku kategorijas, kas nedrīkstētu ievērot stingru gavēni. Tie ir bērni, īpaši meitenes- pusaudzes dzimumnobriešanas laikā. Tieši gaļā atrodas visvairāk vērtīgo olbaltumvielu, kas nepieciešams šūnu veidošanai, kā arī B grupas vitamīni un dzelzs, kas nepieciešami augšanai un endokrīnās sistēmas attīstībai.

Nevajadzētu gavēt cilvēkiem, kas cieš no arteriālās hipertonijas, sirds nepietiekamības, žultsakmeņu slimības, kuņģa- zarnu trakta slimniekiem.

Pilnīgi noteikti gavēt nedrīkst kuņģa čūlas slimnieki, gastrīta, pankreatīta, holicistīta, aknu nepietiekamības gadījumā, kā arī grūtnieces un barojošās māmiņas! Nav ieteicams gavēnis arī cukurslimniekiem, kā arī atveseļošanās periodā pēc smagas saslimšanas vai arī psiholoģiskas traumas.

Arī baznīcas tradīcijās ir atļauts negavēt karavīriem, ceļotājiem un tiem, kas strādā smagu fizisku darbu.Gavēnis - kaitīgs vai veselībai noderīgs?

Gavēņa ēdienkartes pamati

Pieaugušam cilvēkam dienā nepieciešamas apmēram 80g olbaltumvielu. Tādēļ gavēņa laikā uz galda jābūt ar proteīnu bagātie graudi, rieksti, pupiņas, zirņi, lēcas, sēnes un sojas produkti.

Vēlams ēst 4-5 reizes dienā, kas palīdz izvairīties no bada sajūtas. Jāseko tam, lai diennakts kaloriju daudzums būtu līdzšinējā līmenī, pieaugušam cilvēkam apmēram 2000 kkal diennaktī.

Vārot dārzeņus, tiem jāuzliek vāks un jācenšas izmantot minimālu ūdens daudzumu> tikko tie ir gatavi, uzreiz izzņemt no ūdens,tā saglabājot maksimālo vitamīnu daudzumu.

Šķidrumā, kur vārījušies dārzeņi, pāriet daudz vērtīgas vielas. Tādēļ nelejiet ārā to, bet izmantojiet zupām, mērcēm utt.