user_mobilelogo

 

Pārpublicēju Tijas Kazākas (www.tija-joga.lv) atziņas no raksta, ko manuprāt, būtu jāizlasa katrai sievietei pēc 40, kas vēlas vēl ilgi labi justies un labi izskatīties un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi arī mūža otrajā pusē!Sportiskas un aktīvas pēc 40

1. Regulāras, pareizi dozētas un tehniski tīras fiziskās aktivitātes ir tikpat svarīgas kā ēšana, dzeršana, miegs, mentālais treniņš un relaksācija.

 

2. Pieaugot fiziskajam vecumam, jākustas ir arvien vairāk – pareizi dozētā un vecumam atbilstošā veidā. Pieaugot fiziskajam vecumam, tie vairs nebūs maratoni, spēka treniņi katru dienu līdz izsīkumam un citi agresīvi kustēšanās veidi. Izņēmums varētu būt, sporta ārsta, profesora Lāriņa vārdiem izsakoties, "ģenētiskie īpatņi".

 

3. Fizisko aktivitāšu dozēšanas ieteikumi dažādos avotos ir dažādi. Pati minimālākā apzinātas, organizētas fiziskās aktivitātes doza vienā nedēļā ir 3 reizes pa vienai stundai. Tajās jāietilpst gan spēka, gan lokanības vingrinājumiem, gan aerobajai slodzei (sirds-asinsvadu sistēma – ritenis, soļošana, nūjošana, ātra iešana), gan līdzsvara un koordinācijas vingrinājumiem.

 

4. Ravēšana un trauku mazgāšana nav fiziskās aktivitātes. Veselību veicinoša fiziskā aktivitāte notiek tad, kad apzināti tiek paaugstināta sirdsdarbības frekvence un pielietots spēks, tajā skaitā – pārvietojot pašam savu svaru. Tā ir dažāda, vecumam un fiziskajai sagatavotībai atbilstoša vingrošana, kurā jūtama piepūle un ir mēreni grūti.

 

5. Trīsdesmitgadniece nevar sportot tāpat kā to darīja savos 20 gados, 40gadniece nevar sportot tāpat kā 30 gados un 50+ sievietes ir īpašs stāsts. Tas ir sievietes vecums, kurā jāturpina un arvien vairāk jārūpējas par savu ķermeni un tas vienmēr nozīmē arī - savu garu. Tas notiek, vingrojot un dažādi kustoties arvien regulārāk un apzinātāk, izslēdzot no sporta aktivitātēm visu, kas sievietes organismu grauj. Tas nozīmē – jebkurus pārspīlējumus. Un tas nozīmē ņemt vērā pilnīgi visas izmaiņas, kuras sievietes organismā atnes menopauze. Vidējais menopauzes iestāšanās vecums ir 50/51 gads.

 

6. Sievietēm 40+ un jo īpaši sievietēm 50+ līdzās regulārajai aerobajai aktivitātei (ritenis, nūjas, ātras pastaigas pa 1 stundai kā minimums 2 reizes nedēļā) ikdienā jāievieš regulāri spēka vingrinājumi (2-3 reizes nedēļā pa pus stundai) – pareizi dozēti, individuāli piemēroti – gan ar savu svaru, gan ar piemērotiem svariņiem. Kāpēc tā? Tādēļ, ka spēka vingrinājumi ir praktiski vienīgais veids, kā sievietei izvairīties no osteoporozes. Tas notiek tā – spēcīgāks, “pilnāks” muskulītis ar lielāku spēku ķeras klāt pie kaula, pie kura tas ir piestiprināts. Tādējādi kauls kļūst stiprāks, “pilnāks” un neizdilst “tukšs” osteoporozes iespaidā. Un, vecumam pieaugot, - stiepšana, stiepšana un vēlreiz ķermeņa stiepšana!

 

7. Regulāra, pareizi dozēta un individuāli piemērota fiziskā aktivitāe ir visu (VISU!) slimību profilakse un laba garastāvokļa nodrošināšanas līdzeklis – paaugstinātas fiziskās aktivitātes laikā organismā izdalās visdažādākie “laimes hormoni” un “dabiskās narkotikas”. Tādēļ fiziskā aktivitāte rada pozitīvu atkarību.

 

8. Par sieviešu lielāko biedu. Slavenie pēdējie "liekie" 2 vai 3 kilogrami, kurus sievietes ar paššaustīšanu un autoagresiju mēģina “dabūt nost” no sava mīļā ķermeņa - vēdera un gurniem, visbiežāk ir vardarbība pret savu dabisko sievišķību. Ne velti daba ir iekārtojusi mehānismu, kurš šos tā sauktos “pēdējos liekos” kilogramus tik viegli negrib laist vaļā – tajos producējas estrogēns, sievišķais hormons. Izmisīga “svara dzīšana”, iestājoties menopauzei, nozīmē tā jau izsīkušo sievišķo hormonu pilnīgu sabrucināšanu un osteoporozes riska paaugstināšanu. Cits stāsts ir aptaukošanās – tās pirmie negatīvie marķieri būs redzami asins analīzē un citos veselības parametros, vispirms skarot sirds-asinsvadu sistēmu un locītavu veselību.

 

9. Visi pieaugušie cilvēki katru dienu noveco, un šo procesu nav iespējams apstādināt, arī vingrojot un kustoties nē. Ja cilvēkam Dievs lēmis nodzīvot līdz sirmam vecumam, tad vecumā viņš ir vecs. Cilvēka laicīgais apvalks – fiziskais ķermenis, neatgriezeniski nolietojas un dara to katru dienu. Visu mūžu regulāri veiktas fiziskās aktivitātes palīdz novecot izlīdzinātāk, jā-arī lēnāk, un tās palīdz izvairīties no veselības traucējumiem, kuri neglābjami rodas tad, ja cilvēks ir fiziski neaktīvs. Taču arī fiziski aktīvi cilvēki slimo. Savas fiziskās nevarēšanas un ierobežojumu pieņemšana, turpinot būt fiziski aktīvam sev piemērotos veidos, ir sevis paša mīlestības izpausme savā mīļajā ķermenī.

 

10. Ir vēl ļoti daudz, neskaitāmi daudz tēmu, un katrā no jau minētajām varētu laisties dziļāk, bet šai reizei pietiks .

Autors: Wellness koučs Agita Brikmane

Uzturvērtības ziņā ogas noteikti ir vērtīgākas par augļiem un satur arī mazāk cukura (ar atsevišķiem izņēmumiem). Tad nu palūkosim ar ko īpaša ir katra oga.Kāpēc ogas ir tik vērtīgas?

1.MELLENES

Tās patiešām ir antioksidantu karalienes! Melleņu tumši zilā krāsa norāda uz to, ka šo ogu sastāvā ir ļoti daudz antocianidīnu. Šīs vielas parūpējas par to, lai mūsu organisma šūnas tiek aizsargātas no brīvo radikāļu ietekmes, izraisot to bojājumus. Tām ir arī iekaisumu mazinošas īpašības. To visu nodrošina vesels vērtīgo vielu klāsts, ko satur melleņu ogas: antocianidīni, hidroksicinamīnskābes, hidroksibenzoskābes, flavonoli u.c.

Mellenes apgādās organismu arī ar vērā ņemamu C vitamīna, K vitamīna, un mangāna daudzumu. Lai arī mellenes ir saldas, to glikēmiskais indekss ir zems un tās satur salīdzinoši daudz šķiedrvielu. Šīs ogas palīdz mūsu ķermenim iegūt ātru enerģiju, noregulējot optimālu insulīna un glikozes līmeni asinīs. Tāpēc tās ir ļoti ieteicamas ikdienas uzturā cilvēkiem, kam ir cukura diabēts. Kā arī mellenes noderēs, lai samazinātu sirds asinsvadu slimības, kataraktu, glaukomu, varikozas vēnas, hemoroīdus un iespējams pat vēzi.

Laura Štāne
Psihiatre

Veģetatīvā distonija nereti tiek dēvēta par mūsdienīgu slimību. Šis apzīmējums vienlaikus ir virspusējs un primitīvs, tajā pašā laikā ļoti atbilstošs reālajai situācijai. Lai saprastu, kāpēc arvien vairāk cilvēku sirgst ar šo problēmu, atsaukšos uz pretrunīgajiem procesiem un prasībām mūsdienu sabiedrībā.

  • Olu baltums organismā pārstrādājas par 98 procentiem. Tas ir šūnu uzbūves pamatā.
  • Olas palīdz augt muskuļu masai un palīdz to noturēt vajadzīgajā līmenī.
  • Ēdot vienu olu dienā (kopā ar sabalansētu uzturu), var notievēt.
  • Olas veicina vielmaiņas darbību, paātrina to, samazina apetīti. Sevišķi veselīgi olas ēst brokastīs.
  • Olas palīdz kontrolēt t.s. "bada hormonu" - grelīnu, palīdz nepārēsties un labi justies.

Bērzu sulu laikā dzersim tās svaigas, cik vien lien!

Lielākā bērzu sulu vērtība ir to sastāvā esošās minerālvielas, taču tās satur arī nelielu daudzumu vitamīnu un citas bioloģiski aktīvas vielas – brīvās aminoskābes, fermentus, fitoncīdus, ēteriskās eļļas, fitohormonus, organismam vērtīgos cukurus (glikozi Bērzu sulu spēks veselībai un skaistumamun fruktozi), kā arī ābolskābi un olbaltumvielas. Turklāt šīs sulas neizraisa alerģiskas reakcijas. Bērzu sulas ir lieliskas imunitātes stiprināšanai, kā arī organisma attīrīšanai – tās tiek pielīdzinātas slotai, ar kuru izslaucīt savu organismu. Lai justu efektu, bērzu sulas ir ieteicams dzert vismaz desmit dienas pēc kārtas, pa litram sulu dienā – tādējādi no organisma tiks izskaloti visi ziemā uzkrājušies sārņi un šlakvielas (urīnvielas, urīnskābe, kreatīns)! Šī, protams, ir būtiska ziņa arī visām tievēt gribētājām. Taču jāņem vērā, ka, ja bērzu sulas paredzēts lietot tieši organisma attīrīšanās un tievēšanas nolūkos, tad tās jāizmanto pēc iespējas svaigākas – lielākā to vērtība ir pirmajās 3 – 4 stundās pēc tecināšanas. Šajās stundās sulas satur tā saukto bioloģiski aktīvo ūdeni, kurā molekulas nav izkliedētas, bet gan sakārtojušās kopās, ko dēvē par šķidrajiem kristāliem. Šādam ūdenim nonākot cilvēka organismā, tas daudz vieglāk iesaistās visos vielmaiņas procesos un tiek izmantots ievērojami efektīvāk par parastu ūdeni.

Ticīgiem cilvēkiem šobrīt rit Lielais Gavēnis. Bet līdztekus ticīgajiem šajā laikā no gaļas atsakās arī cilvēki, kas nav reliģiozi. Daudzi uzskata Lielo Gavēni par labu iemeslu, lai 7 nedēļas gadā izmainītu savu ikdienas uzturu un kļūtu par veģetāriešiem.

Ticīgiem cilvēkiem gavēnis nozīmē ne tikai miesisku atturību, bet galvenokārt garīgu, un galvenā atturība ne tik daudz svarīga uztura ziņā, kā atturēšanās no grēcīgām domām, uzvedības, pievēršanās garīgām pārdomām un lūgšanām, garīga attīrīšanās. Pēc ārstu domām, izvairīšanās no negatīvām emocijām, ka piemēram, dusmas un aizkaitinājums, palīdz izvairīties no slimībām.Ievērojot garīgo gavēni, mainās arī cilvēka psiholoģiskais stāvoklis, viņš ir pozitīvs, mierīgs, labāk guļ. Tā gavēnis ietekmē ticīgo miermīlīgā un harmoniskā veidā.

Kas ir vēnu varikoze un kādas tai ir pazīmes? Vai zināji, ka vēnu varikozei ir arī septiņas stadijas? Noskaidro, kas tas ir un kādi ir varikozo vēnu parādīšanās iemesli!

Varikoze – tā ir vēnu saslimšana, kas attīstās pakāpeniski, galvenokārt tiek bojātas virspusējās jeb zemādas vēnas. Kāju vēnu varikozā paplašināšanās apgrūtina asins atteci, jo vēnas, cilvēkam ilgstoši stāvot kājās, ir aizsprostojušās ar asins recekli. Biežāk bojājumi skar kāju lejasdaļas vēnas. Paplašināšanās gadījumā vēnas spīd cauri ādai vai uzbriest zem ādas kā striķi – tie ir varikozie mezgli.