user_mobilelogo

5 soļi tīrākai, zaļākai un drošākai mājas videi

Labā ziņa ir tā, ka, lai sāktu dzīvot zaļāk, jums nav jāmaina pilnīgi visa sava dzīve. Te daži padomi šajā sakarā. Viens no pirmajiem soļiem ir „detoksicēt“  mūsu dzīvi, kas sākumā skan biedējoši. Šiem padomiem ir zinātnisks pamatojums, lai rīkotos mūsu un mūsu bērnu labā.

Tīrākai, zaļākai un drošākai mājas videi

1.Solis: Izvairieties no pesticīdiem

Nezāles, kukaiņi, grauzēji – mēs tos saucam par kaitēkļiem. Neviens negrib tos savā tuvumā.  Bet kaitēkļu ātrajām indēm ir sava cena. Pesticīdi ir inde, kas radīta lai iznīcinātu un lielākoties negatīvais efekts, ko tās visapkārt rada,  ir lielāks, nekā labums, atbrīvojoties no kaitēkļiem.

Ko darīt? 
• Izvairieties  lietot ķīmiskos līdzekļus gan iekštelpās, gan ārā. Pat lietojot atbilstoši instrukcijām, pesticīdi var nodarīt ļaunumu veselībai.
• Izvairieties no kaitēkļiem, ievērojot tīrību un labus sanitāros apstākļus, novēršiet potenciālos iemeslus, lai tie neieviešas mājās!
• Atstājiet āra apavus ārpus durvīm, lai mājās netiktu ienestas pesticīdu paliekas.

2.Solis: Lietojiet netoksiskus produktus

Apstājieties uz brīdi apsvērt, ar kādiem daudziem un dažādiem produktiem jūs saskarieties katru dienu: personīgās higiēnas līdzekļi, tīrīšanas līdzekļi, datori, paklāji, spilveni, kosmētika un daudz, daudz vairāk.  Tie visi ir mūsdienu dzīves sastāvdaļa, bet vai jūs ziniet, kas ir to sastāvā?
Bieži daudz kas ir atkarīgs no mums pašiem. Aizsargājiet savu veselību, pārlieconoties, ka produkti un mēbeles ir netoksiski. Tagad ir pieejamas arvien plašākas iespējas drošām un veselīgām  alternatīvām.

Ko darīt?

• Lietojiet pašgatavotus tīrīšanas līdzekļus. Soda ir lielisks tīrīšanas līdzeklis un etiķis ar ūdeni efektīvi tīra stiklu un stikla priekšmetus. Mēbeļu pulēšanai: 4 ēamkarotes citrona sulas + 3 ēdamkarotes ūdens + 2 tējkarotes olīveļļas. Izlietnei, krāniem, vannas virsmām: soda. Nosēdumiem tualetes podā: etiķis. Flīzes var tīrīt ar spirtā samēŗcētu lupatiņu.Grīdas mazgāšanai: pievieno sodu un mazliet ēteriskās eļļas. Paklājus tīrot, arī izmanto sodu. Pāris pilītes olīveļļas uz sausas auduma lupatiņas ir efektīvs veids, kā nospodrināt misiņa un tērauda priekšmetus, kā arī pasargāt tos no korozijas.
• Samaziniet tīrīšanas līdzekļu izmantošanu vai iegādājieties mikrošķiedras lupatiņas vai rokas  tvaika tīrītāju, kas tīra, izmantojot tikai ūdeni.
• Atrodiet personīgās higiēnas produktus no sertificētām  organiskām sastāvdaļām. Tāpat arī izmantojiet tos retāk un mazākos daudzumos.
Izvairieties no ķermeņa kopšanas līdzekļiem ar potenciāli bīstamu ķīmisko sastāvu, kā piemēram: parabēns, ftalāti phthalates (DEHP, BBP, DBP, DMP, DEP), DMDM , triklozāns, nātrija lauril / Laureth sulfāts, DEA (dietanolamīns) un TEA (trietanolamīns), formaldehīds, PEG (polietilēna glikola) un saistīts  ar "glikola" vai  "metil".

• Meklējiet mēbeles mājai no dabīgiem materiāliem. Uzziniet no ražotājiem, no kā produkts radīts (ieskaitot līmes, pārklājumu un kopšanas līdzekļus).

3.Solis : Tīrs gaiss iekštelpās

Uzturēties iekštelpās  šķiet drošāk, bet iekštelpās gaiss ir vēl vairāk piesārņots nekā ārā!
Parastākie iekštelpu gaisa piesārņotāji ir formaldehīds, oglekļa monoksīds, benzols, toluols, radons, cigarešu dūmi, un gaistošie un daļēji gaistošie organiskie savienojumi.


Ko darīt? 

• Neskaitot to, ka samazināt piesārņojumu, iegādājoties netoksiskus produktus, regulāri vēdiniet telpas. Atverot  logus kaut vai uz dažām minūtēm dienā, tiek ievērojami uzlabota gaisa kvalitāte telpās. Īpašos gadījumos var izmantot speciālos gaisa attīrītājus.
• Attiecībā uz smaku likvidēšanu- izmantojiet tikai netoksiskus gaisa atsvaidzinātajus.

4.Solis: Ēdiet veselīgi

Mūsdienās lietojamā pārtika parasti ir audzēta, ražota un iepakota, izmantojot toksiskas sastāvdaļas. Sākot no pesticīdiem lielsaimniecībās, beidzot ar iepakojumu apstrādi. Pesticīdi, baktērijas, industriālā ķīmija un pārtikas piedevas – viss tas nonāk uz mūsu galda, bieži tādā līmenī, kas apdraud mūsu veselību.

Ko darīt?

• Vienkāršākais ceļš ēst veselīgāk ir  sākt gatavot pašiem, nevis pirkt gatavo vai pusgatavo pārtiku veikalā. Gatavojot pašiem var izvairīties no daudzām sintētiskām piedevām, kas tiek pievienotas gatavām pārtikas precēm.
• Daudzi uzskata, ka nav pietiekoši laika vai iemaņu ēdiena gatavošanai mājās, bet kad būsiet pamēģinājuši, sapratīsiet, ka tas patiesība nav grūti. Arī iesaistot bērnus šajā procesā, jūs mācīsiet viņus veselīgākiem ēšanas  paradumiem, kas paliks uz visu mūžu. Un bērniem labāk patīk ēst jaunus ēdienus, ja tie ir pašu gatavoti!

5.Solis: Esiet uzmanīgi ar plastmasu

Plastmasa ir visur un pārsvarā ērti un lēti izmantojama. Tomēr zinātnieki brīdina, ka tās slēptā cena ir mūsu veselība.
Daži ikdienā izmantojami plastmasas priekšmeti piesārņo mūsu gaisu, pārtiku un dzērienus. Lai gan to nevar ne redzēt, ne just, dažreiz pie jūsu pudienām jūs apēdiet arī kādu daļu plastmasas.

Ko darīt?


• Labākais ieteikums ir samazināt plastmasas priekšmetu izmantošanu ikdienā. Meklējiet alternatīvas no tekstila, koka, stikla, nerūsējošā metāla utt. Izvēlieties iepakojumu bez platsmasas.
• Ja jūs pērkat plastmasu, dodiet priekšroku pārstrādājamām vai otrreiz izmantojamām lietām. 
• Pērciet un uzglabājiet pārtiku stikla, keramikas vai nerūsējošā tērauda traukos. Izmantojot platsmasas traukus, pārliecinieties, ka siltie pārtikas produkti pirms ievietošanas plastmasas traukā tiek atdzesēti. Atcerieties, ka taukaini vai skābi produkti veicina piesārņošanos, tādēļ vismaz šādiem produktiem  izvēlieties stikla traukus. 
• Nesildiet plastmasas traukus – pat tad, ja tie ir paredzēti lietošanai mikroviļņu krāsnī!


Avots: Tulkots no angļu valodas no resursa 
Healthy Child Healthy World,( bezpeļņas organizācija, kas cīnās par bērnu veselības aizsardzību un labklājību).