user_mobilelogo

Šobrīd liepas piesmaržojušas visu Rīgu, parkos un apstādījumos, pie mājām un visur visur vējo un skurbina saldā liepu ziedu smarža. Šogad mazliet ātrāk, kā citus gadus, bet nemainīgi liecinot par vasaras vidu, kad jūnija skurbums jau pagājis, bet augusta auglīgais miers vēl tālu. Bet lai šo brīnumaino smaržu un mazliet no jūlija sajūtām varētu atdzīvināt arī ziemā, jāsteidz savākt liepu ziedus tējai!

Liepu ziedi

 

Kā liepziedus savākt un kaltēt pašam?

 

Latvijā ir 9 sugu liepas, un tējai var vākt visas. Ievāc izplaukušus ziedus kopā ar ziedkopas seglapu (to gribētu īpaši uzsvērt, jo daudzi domā, ka jāvāc tikai paši ziediņi un seglapa ir nederīga, bet tā nav, arī seglapa satur daudz vērtīgu vielu), vislabāk - saulainā laikā, kad nožuvusi rasa. Ja ziedi būs slapji, tie izžūstot kļūs brūni. Žāvē ēnainā vietā nekavējoties pēc savākšanas, izklājot uz papīra vai restēm.

 

Klāt jau Advente, visapkārt jau Ziemassvētku gaidu noskaņas, arī sirdī. Kopš bērnības atceros ļoti svarīgu svētku gaidīšanas pasākumu - piparkūku mīklas gatavošanu. Tā ir jāgatavo ap šo laiku, lai pāris nedēļas nostāvas. Bērnībā šī nostāvēšanās saistās arī ar slepus mazu piciņu čiepšanu no lielā mīklas "rukša" (gatavo mīklu mamma salika lielā traukā un mēs tai izveidojām šņukuru, cūkas austiņas, astīti...). Ir ēstas daudz un dažādas piparkūkas, bet šī recepte manās mājās tiek katru gadu vilkta ārā un šīs piparkūkas man šķiet visgardākās, jo laikam garšo pēc bērnības. Dalīšos ar citām sievietēm ar šo recepti, lai gan esmu pārliecināta, ka katrai saimniecei ir pašai sava, īpaša recepte. Vajadzīgs būs iesala ekstrakts, bet var izmantot arī medu. Standarta iesala ekstrakta burciņās ir 650 g, tātad no vienas sanāks 2 šeit minētās porcijas.

5 soļi tīrākai, zaļākai un drošākai mājas videi

Labā ziņa ir tā, ka, lai sāktu dzīvot zaļāk, jums nav jāmaina pilnīgi visa sava dzīve. Te daži padomi šajā sakarā. Viens no pirmajiem soļiem ir „detoksicēt“  mūsu dzīvi, kas sākumā skan biedējoši. Šiem padomiem ir zinātnisks pamatojums, lai rīkotos mūsu un mūsu bērnu labā.

Tīrākai, zaļākai un drošākai mājas videi

1.Solis: Izvairieties no pesticīdiem

Nezāles, kukaiņi, grauzēji – mēs tos saucam par kaitēkļiem. Neviens negrib tos savā tuvumā.  Bet kaitēkļu ātrajām indēm ir sava cena. Pesticīdi ir inde, kas radīta lai iznīcinātu un lielākoties negatīvais efekts, ko tās visapkārt rada,  ir lielāks, nekā labums, atbrīvojoties no kaitēkļiem.

Ko darīt? 
• Izvairieties  lietot ķīmiskos līdzekļus gan iekštelpās, gan ārā. Pat lietojot atbilstoši instrukcijām, pesticīdi var nodarīt ļaunumu veselībai.
• Izvairieties no kaitēkļiem, ievērojot tīrību un labus sanitāros apstākļus, novēršiet potenciālos iemeslus, lai tie neieviešas mājās!
• Atstājiet āra apavus ārpus durvīm, lai mājās netiktu ienestas pesticīdu paliekas.

RABARBERU MAFINIRabarberu kūkas, plātsmaizes, mafini

Sastāvdaļas

• 400 g rabarberu

• 250 g kviešu miltu

• 100 g brūnā cukura

• 120 g skābā krējuma

• 2 olas

• 1 tējkarote malta kanēļa

• 2 tējkarotes cepamā pulvera

• Pustējkarote sodas

• Pustējkarote sāls

• 6 ēdamkarotes olīveļļas

• Tējkarote vaniļas ekstrakta

Pagatavošana.

Bļodā sajauc kviešu miltus, cukuru, sāli, cepamo pulveri, sodu un maltu kanēli. Putojamajā traukā olas saputo kopā ar krējumu, eļļu un vaniļas ekstraktu. Pievieno sauso sastāvdaļu maisījumu un rūpīgi samaisa. Pieliek smalkos gabaliņos sagrieztus rabarberus. Iepilda mafinu trauciņos 2/3 no to tilpuma un uzkaisa pustējkaroti cukura un kanēļa maisījuma (5 ēdamkarotes cukura, 1 tējkarote kanēļa). Cep +190 °C, kamēr mafini kļūst zeltaini brūni (vidēji 20–25 minūtes).

Autore (recepte un foto): AIja Geida

RABARBERU UN KĀRTAINĀS MĪKLAS KŪKA

Sastāvdaļas

420 g sviesta, kas jāsadala šādi:Rabarberu kūkas, plātsmaizes, mafini

335 g auksta (no ledusskapja) sviesta

85 g mīksta (istabas temperatūras) sviesta

500 g augstākā labuma kviešu miltu

1 ēdamkarote rupjā sāls

265 ml ļoti auksta ūdens

vai

2 x 500 g gatavas kārtainās mīklas

Pārziešanai

1 olas dzeltenums

3 ēdamkarotes brūnā cukura sīrupa

 

Pildījumam

400–600 g svaigu rabarberu

100 cukura rabarberu atsulošanai

100–150 cukura (vēlams demerera)

 

1–2 tējkarotes malta kanēļa pārkaisīšanai

GATAVOŠANA >>

RABARBERU PLĀTSMAIZE

Sastāvdaļas

Rauga mīklai

370 g jeb 2 ½ tējas krūzes miltu (krūze 250 ml), vēl nedaudz miltu pārkaisīšanai

250 ml kefīra

150 g sviesta

25 g svaiga rauga

4 ēdamkarotes cukuraRabarberu kūkas, plātsmaizes, mafini

šķipsniņa sāls

5 kardamona pākstis jeb ½ tējkarote malta kardamona

Drumstalām

150 g sviesta

150 g cukura

150 g miltu

1 citrona miziņa (pēc izvēles)

1 paciņa vanilīna curkura (pēc izvēles)

kanēlis pārkaisīšanai

400–500 g rabarberu

200 g cukura

Pildījumam

200 ml skāba krējuma

3 olas

3 ēdamkarotes cukura

šķipsniņa sāls (variantam ar putotiem olu baltumiem)

Pārkaisīšanai

cukurs

kanēlis

Pasniegšanai

Vaniļas mērce – gatavais maisījums, ko sajauc ar pienu, vai 1 lauku olas dzeltenums, 1 ēd. karote cukura un tējkarote vaniļas cukura uz 250 ml piena (mērci taisa pēc vajadzības – var ½ l vai 1l, mums parasti pietiek ar ½ litra).

GATAVOŠANA >>

Auzu pārslu putra, protams, ir vērtīgas, šķiedrvielām bagātas brokastis. Lai gan auzu pārslu putra ir ļoti viegli pagatavojama, dažas lietas der atcerēties vienmēr, to gatavojot.5 kļūdas, vārot auzu pārslu putru

 

1. Pārslu vārīšana ūdenī, nevis pienā

 

Labākai putras konsistencei tās jāvāra ūdenī, nevis pienā. Labākai garšai un lai saņemtu proteīnu no piena, pievienojiet pienu putrai pēc vārīšanas!

 

2. Ūdens un pārslu vārīšanas sākums

 

Nav pareizi pievienot auzu pārslas jau uzsākot vārīt ūdeni. Tās ir jāpievieno tikai tad, kad ūdens jau ir uzvārījies.

 

3. Mazliet sāls

 

Labākai garšai vienmēr pievienojiet putrai šķipsniņu sāls.

 

4. Maisīšana vārīšanās laikā

 

Visu laiku maisot, putra izveidosies gluma un ķēpīga, atstājiet to vārīties, tikai paretam apmaisot ar karoti.

 

5. Neaizmirstiet par katliņu, kad putra gatava

 

Kad sēžaties brokastot, neaizmirstiet par tukšo katliņu! Pēc brīža putra būs piekaltusi un katliņu būs ļoti grūti izmazgāt. Kad iztukšojat to, ielejiet katliņā ūdeni, lai vēlāk būtu vieglāk to iztīrīt!