user_mobilelogo

Pētera Apiņa sveiciens sievietēm 8.martā

Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis šogad sveic Latvijas sievietes Sieviešu dienā, asprātīgi, bet patiesi vēršoties pie dažādu vecumu kategoriju sievietēm. Vēlams uztvert ar smaidu, tomēr piedomāt par ārsta teikto! Šeit pārpublicēts fragments, kas attiecas uz sievietēm ap gadiem 40 un uz augšu!

"Mūsu valsts pamats ir nedaudz vecākās meitenēs ar citu dzīves pieredzi un skatījumu. Un 8. marts ir īstā diena ielūkoties acīs dažāda gadagājuma Latvijas meitenēm.

Šī meitene vēl joprojām ir tik jauna un glīta, lai koķetētu un uzsistu sev cenu katrā acu kontaktā ar vīrieti. Lai šo savu formu saglabātu, viņa sākusi rūpēties par savu veselību. Tas izpaužas sieviešu veselības žurnālu abonēšanā un lasīšanā, atbilstošu televīzijas seriālu skatīšanā. Žurnāls, ko lasa sieviete, parasti ir šīs sievietes spoguļattēls. Tamdēļ žurnāls „Veselība” raksta nevis par to– kā saglabāt veselību, bet apspriež– kādas krāsas krūšturis ir veselībai derīgāks. Jocīgi, ka mode tiražē tikai polsterētos vai push-up krūšturus, kuri padara formas apaļākas, bet nudien nav īpaši veselīgi. Vidējais vecums parasti nāk līdz ar vidējā apkārtmēra pieaugumu. 

Iedomātas kaites nav dziedējamas. Ap četrdesmit gadiem meitene sāk apmeklēt ne tikai ģimenes ārstu, bet arī dziednieci, pērk aizdomīgus uztura bagātinātājus no izplatītājiem un ir pārliecināta, šie uztura bagātinātāji viņai ne tikai palīdz mazināt svaru, uzlabot ādas krāsu, bet pat novērš vēzi. Ja viņa pati vēl nav iestājusies astroloģijas augstskolā vai vismaz kursos, viņa ir pasūtījusi savu astroloģisko kalendāru un katru dienu pukojas, ka tas ir tiešā pretrunā tiem astroloģiskajiem kalendāriem, ko publicējuši mīļotie žurnāli –„Privātā dzīve”, „Ievas stāsti” un „Vakara ziņas”. Dzeltenos žurnālus viņa nekad nepērk un nepasūta, tie viņas rokās nonāk nejauši, taču ikdienā. Visu to, ko viņa uzzinājusi par veselības saglabāšanu viņa sākotnēji izmēģina pie vīra, bet ja tāda nav– pie suņa. 

Statistika liecina, ka šajā vecumā meitene kļūst fiziski aktīvāka, un, ja viņas svara indekss normu nepārsniedz divas reizes, labprāt dodas uz fitnesu, baseinu vai pat tenisa kortiem. Viņa uzskata, ka kosmētikas salons un frizētava ir veselības centrs, bet vislabāk, viņasprāt, veselību atjauno burbuļvannas un solārijs. Tomēr viņa kategoriski atsakās saprast, ka nomest svaru var tikai palielinot slodzi un vienlaikus ieturot diētu. Nekādas brīnumtabletes diemžēl nelīdz. Pēc ilgākas tievēšanas tējiņu dzeršanas daža nevar normāli aiziet uz tualeti atbrīvot zarnu traktu. Citām izdodas fatāli sabeigt nieres, ja pietiekami ilgi lietoti urīndzenoši līdzekļi, kas it kā samazina svaru, bet citas ieguvušas „ labu stimulējošu līdzekli“, jo pieradušas pie efedrīna un kofeīna šajos brīnumlīdzekļos. Kosmētika kombinācijā ar uztura bagātinātājiem indē ķermeni, palielina ādas krunkainību un nodzeltina. 

Viņa iedzer. Šampanieti ar draudzenēm, konjaku vienatnē, bet gandrīz nedzer saviesīgos pasākumos, jo no tā ar mašīnu mājās jāved mīļotais vīrietis. 

Viņa zina, kas ir veselīgs ēdiens, to ēd pati un dažreiz baro ar to mīļoto vīrieti, kurš brokoļu vietā labprātāk ēstu kotleti. Tomēr biežāk viņas vīrietim un bērniem gatavo atsevišķi, jo „ viņiem jau negaršo veselīgs ēdiens”, viņi taču ir pieraduši pie desām un miltu mērcēm“. 

Kafejnīcā viņa dzer tēju. Vienatnē vai kopā ar labāko draudzeni tomēr apēd lielu kūku ar transtaukiem, bet vakarā– šokolādi, riekstiņus un citas tik pat nevainīgas lietas, kas divkārt atnes kalorijas salīdzinot ar fitnesā zaudētajām. Ja vēlies padarīt garāku savu dzīvi, saīsini savas ēdienreizes! 

Smēķēšanu labāko gadu sieviete atmet, noslēpjot savas cigaretes, bet pēc tam tās atrod. Smēķēšanas atmešanu uztic ārstam. Ārsts iesaka samazināt smēķēšanas biežumu – piemēram, sākotnēji smēķēšanu samazināt līdz 1 cigaretei pēc ēšanas. Kāda sieviete šī iemesla dēļ pārgāja uz 20 ēšanas reizēm dienā. 

Sievietēm veselīgs dzīvesveids pilnībā korelē ar izglītību. Tās, kas šajā vecumā pamanās pabeigt otru augstāko izglītību, maģistrantūru vai vismaz mākslas kursus, dzīvo ievērojami veselīgāk, labprāt pievērš uzmanību profilaksei. Viņas pārvalda arī visas kontracepcijas metodes, bet vismaz trīs reizes gadā lieto grūtniecības testus vai avārijas kontracepciju. Vienīgā reize, kad viņas kategoriski neiet pie ginekologa, ir valsts piedāvātā un apmaksātā profilaktiskā pārbaude. Savukārt ģimenes ārstam viņa kautrējas lūgt pataustīt krūtis, bet vajadzības gadījumā– nosūtījumu uz mammogrāfiju. 

Šis ir vecums, kurā nākas iepazīties ar ķirurģiju– dažai šķiroties no žultspūšļa, citai– no paplašinātajām kāju vēnām. Pieredze ir optimismu raisoša, kopš šī brīža sievietei visās diskusijās ir viedoklis par medicīnu. 

Un vispār, ja nu Jums ir 45, Jūs no rīta pamostaties un Jums nekas nesāp, vajag pārliecināties– vai Jūs neesat mirusi. 

Sieviete labākajos gados– līdz 60. Labāk vesels un bagāts nekā slims un nabags. 

Sieviete ir pamodusies. Viņa ir izskatīga, pārliecināta par sevi. Stimuls dzīvei ir sacensību gars ar draudzenēm un darba kolēģēm. Viņai ir labākas smaržas, labāks manikīrs un mazāk celulīta. Frizūrai viņa patērē daudz laika, bet ievērojami mazāk nekā viņas māte šajos gados, kurai tolaik bija jāguļ katru nakti ar ruļļiem. Viņa ir pilnībā pazaudējusi sirmos matus- tie ir nokrāsoti. Nav nekādu problēmu ar zobiem– kroņi rāda žilbinošu smaidu. 

Sabiedrībā viņa ēd maz vai vispār nemaz. Toties mājās nespēj atturēties no visa tā, kas nav veselīgs. Svara un mazkustības dēļ ir atnācis otrā tipa cukura diabēts, kuru būtu jāapkaro ar kustībām un stingru diētu, ko viņa spēj vidēji divas reizes nedēļā. Pārējā laikā līdz vienīgi medikamenti. Viņa ļoti labi zina, ka tad, kad lieto medikamentus, nedrīkst lietot alkoholu, tādēļ lieto vienu vai otru, bet to pēdējo– tikai tad, kad citi neredz– tā teikt, no saldenās pudeles. Dažviet pasaulē sirds slimību profilaksei iesaka glāzi vīna. Bet kas notiek, ja šo glāzi vīna iesaka ne tikai viens ģimenes ārsts, bet arī citi speciālisti, kas apmeklēti? Tad nu nākas izdzert katra noteikto devu. 

Seksā viņa ir uzzinājusi, ka viss tas, kas bija aizliegts un nepieņemams, ir interesants un patīkams. Viņa beidzot zina, ka vīrieši atšķiras ne tikai ar ārējo izskatu un balss tembru, bet arī seksuālo tehniku un fiziskiem parametriem. Nepieciešamība pēc kontracepcijas ir beigusies. Nav jāuzmanās no grūtniecības. 

Viņai ir milzīga problēma– naudas ir par maz. Pie šīs ligas vainīga ir Saeima un valdība. Viņa aktīvi protestē pret šo valdību, parasti– ieliekot savu komentāru „TVnetā” ar vīriešu kārtas niku vai iepazīšanās portālā piedāvājumu vienkārši draudzēties. Viņa piedalās visos referendumos un vēlēšanās, patiesībā ir vienīgais apzinīgais balsotājs, tāpēc krustiņš un deputāta gods tiek visskaistākajai bārdai. 

Sieviešu sabiedrība viņas dzīvē iegūst aizvien nozīmīgāku vietu. Vismaz vienai no paziņām ir nogriezta krūts. Pašai vai draudzenei nule izoperēta dzemde. Olnīcas palikušas, hormoni joprojām bango. Nezināma iemesla dēļ tas viņai rada bailes no ārstiem, nevis vēlmi profilaktiski sevi pārbaudīt. Strauji pieaug vidukļa apkārtmērs, kas liek laiku pavadīt neauglīgās cīņās ar skroderi. 

Beidzot sieviete ir nonākusi līdz saknēm, dārzeņiem un zivīm ikdienas uzturā. Veselīgi ēst nenozīmē, ka vēzis nebūs. Veselīgi ēst nozīmē, ka vēža risks būs mazāks. 

Beidzot pilnībā var atraisīties viņas mātes jūtas. Pašas bērniem nudien laika nepietika, arī stingrībai bija jābūt. Mazbērniem tiek viss, transtaukskābēm bagātie saldumi, saldējums, ar sāli pārsātinātie cīsiņi un čipsi, cukurotie dzērieni, radio vadāmas rotaļlietas, dators ar datorspēlēm, drusku naudas nenoskārstai vajadzībai, retāk fiziskās aktivitātes rosinošais velosipēds, slēpes. Nav tikai skaidrs, kāpēc tas vecākais mazbērns allaž vairās no apkampieniem. 

Viņa apmeklē teātri, koncertus, izstādes, klubiņus, ūdens atrakciju parku un zoodārzu. Viņa lasa laikrakstu pirmo un komentāru lapaspusi. Viņa vienīgā ģimenē atceras, kam kādas tabletes un kāpēc jālieto. 

Interesanti, ka šajā vecuma grupā ietilpst arī vidējā Latvijas ārste, vidējā medicīnas māsa un vidējā farmaceite– vairāk nekā 70% Latvijas ārstu ir sievietes, tāpat vairāk nekā 90% medicīnas māsu, farmaceitu un citu profesiju pārstāvju. Pateicoties tieši šo meiteņu darbam Latvijas medicīna ir tik izturīga budžeta deficīta un naidīgas informācijas apstākļos. "