user_mobilelogo

Ņujorkas skolās skolniecēm izsniedz avārijas kontracepcijas tabletes Izglītības Departaments piedāvā «nākamā rīta» tabletes un citus kontracepcijas līdzekļus 13 skolu skolniecēm. Skolu medicīnas kabineti, kuros glabājas kontracepcijas līdzekļi, var meitenēm izsniegt «Plāna B» avārijas kontracepcijas tabletes un citus šāda veida medikamentus, neko neziņojot viņu vecākiem, ja vien vecāki nav atteikušies pēc tam, kad saņēmuši skolas informatīvo ziņojumu par šo jauno programmu CATCH (Connecting Adolescents To Comprehensive Health).

Programma CATCH ir daļa no plāna, kā cīnīties pret pusaudžu grūtniecības epidēmiiju, kuras rezultātā daudzas meitenes (lielais vairums no viņām nabadzīgas) izstājas no skolas. Lai gan šīs vidusskolas jau sen ir apgādājušas seksuāli aktīvos pusaudžus ar bezmaksas prezervatīviem, šī ir pirmā reize, kad pilsētas skolas piedāvā hormonālu kontracepciju, Plānu B, kas novērš grūtniecības sākšanos, ja tiek pielietots 72 stundu laikā pēc neaizsargāta dzimumakta.

Pagaidām neviens cits skolu apgabals nepiedāvā Plānu B. Līdz šim nepublicētās izmēģinājuma programmas ietvaros piecās skolās pagājušā gada laikā 567 skolnieces saņēma Plāna B tabletes un 580 skolnieces saņēma kādu citu kontracepcijas līdzekli, tā atklāja Veselības Departaments. Šoruden skolā ir iespējams saņemt arī kontracepcijas līdzekli Depo-Provera, kas tiek injekcēts ik pa trim mēnešiem.
Orālajiem un injekcējamiem kontracepcijas līdzekļiem nepieciešamas receptes, kuras CATCH programmas ietvaros izsniedz Veselības Departamenta ārsti. Plāna B tabletes tiek pārdotas aptiekās kā bezrecepšu līdzekļi, bet nepilngadīgām personām recepte ir nepieciešama. CATCH programmas dalībnieces var skolas medmāsai darīt zināmu, ka viņām ir bijis neaizsargāts dzimumakts. Tad tiek izdarīts grūtniecības tests, sagādāta recepte, un skolniece no kabineteta var iziet ar nepieciešamo tableti. Vecākiem tika izsūtīta informatīva vēstule par CATCH programmu. Vecākiem ir iespēja liegt saviem bērniem taisīt grūtiecības testus vai saņemt kontracepcijas līdzekļus, tādā gadījumā viņiem ir jāparaksta un jānogādā skolā atteikšanos veidlapu. Ja vecāki to neizdara, skolām ir tiesības konfidenciāli izsniegt kontracepcijas līdzekļus bez vecāku atļaujas. Vidēji katrā skolā 1 līdz 2 procenti vecāku ir atsūtījuši atpakaļ atteikuma veidlapas. Kāda mate sūdzējās, ka vispār nav saņēmusi tādu atteikuma veidlapu, sakot, ka nevēlas, lai viņas meita slepus saņemtu kādas kontracepcijas tabletes no skolas medmāsas. «Vecākiem ir jāzin, ja viņu meita ir stāvoklī,» viņa teica.

 

 

 

Skolotāja Roza Čaveza atzinīgi vērtēja CATCH programmu, sakot, ka pagājušā gadā viņai bijušas klasē divas grūtnieces. «Tas nav nekas patīkams, un vienaudži pret to arī neizturas īpaši labi,» viņa teica. Tai pat laikā skolotāja satraucās, ka, sagādājot meitenēm Plāna B kontracepciju, var tikt veicināts bezatbildīgs sekss. «Ja viņas ir pieļāvušas kļūdu, tik un tā viņas kaut kā var to izlabot,» sacīja skolotāja. Saskaņā ar pilsētas datiem, aptuveni 28 procentiem Ņujorkas skolēnu, uzsākot devīto klasi, jau ir bijis sekss, un vairāk kā puse ir seksuāli aktīvi pirms pabeidz vidusskolu. Tomēr ir kādi skolu pārstāvji, kuri nav apmierināti ar CATCH programmu, jo tā mazina vecāku iesaistīšanos, kā arī viņi ir nobažījušies par medicīniskām komplikācijām. «Mēs nevaram izsniegt Tylenol tabletes bez ārsta rīkojuma,» teica kāds skolas darbinieks. «Kāpēc mums būtu jādod hormonālus medikamentus, kuriem ir daudz lielāki iespējamie blakus efekti, kā piemēram trombu iespēja un hipertonija?»

Avots: quovadis.lv