user_mobilelogo

Valodu apguvei nav bioloģiski noteikta ierobežojuma, un nav nekādas nepieciešamības vecāka gadagājuma cilvēkiem izmantot valodas apguvei citas metodes. Saskaņā ar pētījumiem, gados vecākiem cilvēkiem, kas vēlas mācīties, ir dažas priekšrocības - viņi ir ne tikai motivēti mācīties, bet ari dzīves laikā apguvuši mācību stratēģijas, literāro valodu un citus resursus. Turklāt jaunas valodas apguve ir lieliska smadzenēm - tā faktiski attīsta jaunus neironu ceļus, veido jaunus savienojumus, pievieno elastību. Un kurš no mums to negribētu?

Inese Putniece, psihoterapeite, psiholoģijas maģistre: “Mācīšanās jebkurā vecumā nāk par labu atmiņai, domāšanai un kognitīvajiem (izziņas) procesiem kopumā. 

Jaunu iemaņu, tai skaitā valodas apguve vai uzlabošana dod arī pašpārliecību un pašvērtību, pat jau nav aktuāli noturēties darba tirgū, kurā tiek vērtētas cilvēka zināšanas un prasmes, ne tikai vecums. Bieži tas nepieciešams labākai pašapziņai un augstākai dzīves kvalitātei, ko dod zināšanas un apvāršņa paplašināšana.

Arī pie savas angļu valodas skolotājas Janas Vasiles nokļuvu, pateicoties Facebook grupai Iedvesma labākai dzīvei! Un notika tas zīmīgi - kad atgriezos no komandējuma, kurā nācās daudz komunicēt angliski, pārdomāju, ka man vajadzētu uzlabot savu angļu valodu. Lai gan runāju, saprotu un rakstu jau ilgāku laiku šajā valodā, tomēr brīvi nejūtos, un, kad aiziet sarunas angļu valodā, pat ja sarunas dalībnieki nav angļi, bet vienkārši labāk pārzina šo valodu, mulstu un netieku līdzi. Jā, arī nevaru atrast vajadzīgos vārdus, kad to vajag (pēc tam- ak, es taču to zināju!). Un nedod Dievs, ja sarunas biedrs būs no Lielbritānijas, tad saprast vēl grūtāk. 

Braucot taksometrā mājup no lidostas, telefonā saņēmu viņas ziņu. Kā savas apņemšanās - "man jāuzlabo sava angļu valoda!" - apstiprinājumu un ceļazīmi. Lieliski! Tā arī sāku mācīties pie Janas. Mūsu nodarbības notika mājīgā gaisotnē Izaugsmes kafejnīcā Spīkīzī nelielā sieviešu grupā. Bija jūtams arī kaut kas vienojošs šīm dāmām - neskaitot vēlmi uzlabot savu angļu valodu, jo visas bijām no Facebook grupas "Iedvesma labākai dzīvei". Bija gan mājas darbi, gan iespēja runāt, klausīties, apgūt jaunus vārdus, labot savas un citu gramatiskās kļūdas. Bet vislielāko prieku un pārliecību deva iespēja runāt un izteikties, nekautrējoties par savu šī brīža līmeni vai izrunu. Pēc Covid krīzes nodarbības tika pārceltas tiešsaistē, un tādā formātā arī turpinās. Ilgāku laiku pati biju paņēmusi pauzi, bet no septembra, kopā ar visiem skolniekiem, atsāku mācības- tiešsaistē. 

 Kādēļ valodu kursi būtu noderīgi sievietēm pēc 40?

Aicināju Janu atbildēt uz dažiem jautājumiem:

  • Cik sen Tu jau māci angļu valodu?

Es nekad nebiju domājusi, ka kļūšu par skolotāju. Atceros, skolā domāju, ka tā ir briesmīga profesija. Tagad pašai smiekli nāk atceroties. Mācīt sāku pavisam nejauši – biju viena no labākajām studentēm kursā, kad studēju angļu filoloģiju Latvijas Universitātē. Kāda mamma mūsu studiju metodiķei piezvanīja, meklējot privātskolotāju savam 12-gadīgajam dēlam. Tā kā biju sabiedriski aktīva un centīga, tad fakultātē ieteica tieši mani. 

Man izveidojās tik laba sadarbība ar šo puiku, ka drīz jau mācīju arī viņa kaimiņu un vēl pēc tam – abus viņa brāļus. Tā es sāku apsvērt skolotāja profesiju. Tas bija aptuveni pirms 10 gadiem. Tā ka valodu mācu jau 10 gadus!

  • Par angļu valodas apmācību grupu sievietēm – kā Tev radās doma par šādu grupu, un vai Tev ir arī kādas jauktās grupas?Jana Vasile

Pēc bērna piedzimšanas es varēju atvilkt elpu un saprast, kas ir tas, ko patiešām vēlos darīt. Mani sāka interesēt online biznesa joma. Pabeidzu LIAA Radošo industriju inkubatoru. Meklēju veidu, kā strādāt un vienlaikus pavadīt vairāk laika ar bērnu. Kad beidzās māmiņas pabalsts, sāku savus angļu valodas privātstundas piedāvāt internetā. Krīzes situācijas vienmēr liek iziet ārpus savas komforta zonas. Rezultātā sāku strādāt ar pilnīgi citu mērķauditoriju – sievietēm, un man tas ļoti iepatikās.

Ideja par sarunu klubu radās pavisam nejauši kādā sarunā ar kanādieti, kura šobrīd dzīvo Latvijā. Es biju noorganizējusi tikšanos, lai apspriestu draudzenes biznesa ideju. Mēs sēdējām “Spiikiizi” un viņa “izmeta”, ka es varētu sākt šeit vadīt angļu valodas sarunu klubu. Viņa jau apmeklēja līdzīgu klubiņu latviešu valodai šajās pašās telpās. Tā sākās nodarbības “Spiikiizi”, kuras pēc tam pārgāja online formātā sakarā ar Covid.

Šobrīd darbojos tikai ar sievietēm, taču nākotnē apsveru arī jauktās apmācību grupas.

  • Kā Tu domā, vai vieglāk un interesantāk ir mācīt valodu bērniem vai pieaugušiem cilvēkiem? Un vai Tu māci arī audzēkņiem bez priekšzināšanām?

Mana pieredze rāda, ka bērniem parasti nav šādu izveidojušos vai tik noturīgu priekšstatu par sevi, piemēram, “es nemāku runāt angliski”, “es slikti runāju angliski”, “visi pārējie runā daudz labāk par mani”, kas traucē apgūšanas procesu. Ar bērniem parasti tas ir tikai prakses jautājums.

Ar pieaugušajiem ir citādi – tas lielā mērā un bieži vien pat pārsvarā ir pašpārliecinātības un pašvērtības jautājums. It īpaši sievietēm. Un šeit es jūtos kā zivs ūdenī. Man patīk iedvesmot, soli pa solim likt saskatīt – “Tu vari!”, un baudīt darba augļus. Lapiņu pēc lapiņas atšķetināt to kāpostu, kur iekšā slēpjas tava pašvērtības sajūta. Kad kāda no dāmām atveras, uzplaukst jau vienas stundas laikā, tā ir fantastiska sajūta!

Privāti es pasniedzu klientiem ar ļoti dažādu līmeni – sākot ar tādiem, kam nav nekādu priekšzināšanu, un beidzot ar C1 līmeni, kas ir praktiski augstākais iespējamais līmenis, apgūstot svešvalodu, jo C2 līmenis raksturo lingvistus, kādi nav pat lielākā daļa dzimtās valodas lietotāju.

  • Tavas domas par valodu apguvi, piemēram, pēc 40 vai 50 gadiem?

Burvīgi! Ir tik daudz tiešu un netiešu ieguvumu no valodas mācīšanās, ka es esmu tikai par! Turklāt, skatoties uz savām klientēm šajā vecumā, redzu, ka viņas ir savas dzīves zenītā. Arvien skaidrāk zina, ko vēlas, apzinās savu dvēseles ceļu un nekautrējas lūgt palīdzību. Prieks ar viņām strādāt!

  •  Kā Tev šķiet, vai ir atšķirība, kā valodu apguves procesam iet cauri jauni cilvēki un, piemēram, sievietes labākajos gados?

Es jau minēju, ka ar laiku izveidojas zināmi priekšstati par to, ko es varu un nevaru. Iespējams, ir grūtāk pārkāpt pāri tai sajūtai, ka svešā valodā nevari izteikties tā, kā vēlies, un atļaut sev izklausīties “muļķīgi”. Nākas papildus valodas apguvei pārkāpt šos ierobežojošos priekšstatus, un tas laikam ir pats grūtākais!

Es bieži klausos tajā, kā dzimto valodu apgūst mans trīsgadīgais dēls – sākumā parādījās lietvārdi (mama, tete, (d)esa), tad darbības vārdi (do(d)), tad īpašības vārdi (lie(l)s, ma(z)s, krāsas) un paralēli arī teikumi (Tētis ēd desu). Viņš nebaidās eksperimentēt, pielietot jaunos vārdus, un meklēt sakarības (“Vai saldējums jāliek saldētavā, lai tas kļūtu salds?”). Šī dabiskā ziņkāre un vēlme komunicēt, kā arī jebkādu ierobežojošu priekšstatu trūkums par savu vērtību, protams, apvienojumā ar regulāru praksi un drošu vidi, ļauj valodu apgūt ļoti ātri.

  • Ko Tev pašai dod, neskaitot to, ka tas ir tavs darbs, nodarbību vadīšana sieviešu angļu valodas grupās?

Man ļoti patīk mācīties, attīstīties un pašai kļūt arvien vairāk “sev pašai”. Angļu valodas sieviešu klubs sākās kā eksperiments, vadoties pēc sieviešu vajadzībām praktizēt valodu. Tad atklājām, ka visām vislabāk patīk pašizaugsmes tēmas, un arī mani tās aizrauj. Tagad jau eksperimentēju ar dažādām ķermeņa praksēm, kas man pašai ir ļoti tuvas, jo dejošana ir mana sirdslieta un ar to saistīta arī mana otrā izglītība.

Par integrālu izglītību, kas apvieno galvu, sirdi, un rokas (angliski trīs “h” – head, heart, hand), runā arī Oto Šarmers (Otto Scharmer) no Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta. Man ir liels prieks, ka ar šīm nodarbībām radām prieku, smadzeņu treniņu un to visu sasaistām ar ķermeņa valodu. Ceļu, kā caur ķermeni piekļūt sev, izjūtu kā savu misiju. Kāpēc lai to neapvienotu ar angļu valodu, kas cilvēkiem šobrīd tik ļoti nepieciešama?

  • Vai pēc Tavām domām, ir liela atšķirība valodas apguvē uz vietas, esot kopā, vai tiešsaistē?

Nedomāju, ka angļu valodā šim ir liela atšķirība, tomēr klātbūtnei ir kaut kāds maģisks aspekts – vēl vairāk ķermeņa valodas nianšu, sajūtu telpā, skatienu acīs, žestu, kas tiešsaistē nav tik jūtams.

  • Iedomājies sevi pēc 40…kā Tu domā, ko Tu pati vēlētos vēl apgūt mūža otrajā pusē? 

Līdz 60 gadiem vēlos izstrādāt pati savu tehniku, kas palīdzēs cilvēkiem iet pretī apgaismībai. Izklausās pēc ļoti liela mērķa, tomēr to izjūtu kā savu J

 Kādēļ valodu kursi būtu noderīgi sievietēm pēc 40?

Ja vēlies pievienoties Weekly Woman's Club vai interesē angļu valodas apguve vai uzlabošana, sazinies ar Janu:

Jana Vasile: 26483536, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Facebook: https://www.facebook.com/englishformotivatedclients

 Angļu valodas grupa

Attēls no Facebook ar parakstu: "Jau 7 mēnešus brīnišķīgā Jana Vasile mums saka: Yes! You can speak English!- un mēs viņai ticam!"

 

Par izdegšanas problēmu runā un raksta arvien vairāk. Lai arī tā pat tiek uzskatīta par modes lietu, tas nepadara problēmu par mazāk nopietnu un svarīgu, jo tas ir fakts, ka izdegšanas sindroms mūsdienās skar arvien vairāk cilvēku. Vērtīga informācija par šo tēmu atrodama rakstā "Strādā, bet iemācies neizdegt!" nesen iznākušajā IEVAS speciālizlaidumā "Mazāk stresa"

Šeit apkopoti vien daži ieteikumi, kas palīdzēs izvairīties no izdegšanas.6 veidi, kā izvairīties no izdegšanas darbā

1. Strādājiet gudrāk

Ļoti garas stundas nepadara jūs labāku savā darbā vai produktīvāku. Faktiski nesenais Stenfordas universitātes pētījums atklāja, ka stundas produktivitāte krasi samazinās, ja cilvēks strādā vairāk nekā 50 stundas nedēļā. Lai izvairītos no izdegšanas, esiet stratēģiski laika pārvaldībā. Nosakiet svarīgākos uzdevumus darbā un koncentrējieties tikai uz šo mērķu izpildi. Pēc tam, kad tie ir pabeigti, koncentrējieties uz nākamajiem steidzamākajiem uzdevumiem.

2. Regulāri pārtraukumi darbā

Jūsu smadzenes spēj koncentrēties tikai apmēram 90 minūtes, pirms tās zaudē jaudu un tām ir nepieciešams pārtraukums. Neņemot to vērā, faktiski tiek samazināta kognitīvā veiktspēja un pazeminātas jūsu spējas risināt problēmas. Regulāri veicot pārtraukumus, jūs dodat smadzenēm un ķermenim iespēju atgūties un atjaunoties. Pēc katrām 90 intensīva darba minūtēm ieteicams veikt 15 līdz 20 minūšu pārtraukumu.

3. Neaizmirstiet par kustībām

Fiziskās aktivitātes, iespējams, ir vissvarīgākā lieta, ko varat darīt, lai jūsu smadzenes un ķermenis būtu vesels. Vingrinājumi smadzenēs aktivizē tos pašus ceļus kā morfīns un palielina endorfīnu, jūsu dabiskās pašsajūtas neirotransmiteru, izdalīšanos. 10 minūšu pastaiga var uzlabot garastāvokli līdz 2 stundām. Aktīvu kustību izmantošana darbā palīdz jūsu ķermenim būt možam un prātam asam.

4. Runājiet ar savu priekšniecību

Bezgalīgi darāmo darbu saraksti? Nepamatota darba slodze? Dienā nav pietiekami daudz laika, lai paveiktu darbu? Runājiet ar savu vadītāju par to, kā jūtaties. Aprakstiet radušos nelīdzsvarotību un ierosiniet risinājumus, kā uzlabot jūsu efektivitāti. Veselīgā darba vidē sevis izspiešana līdz pēdējam netiek novērtēta... godīgums gan.

5. Izveidojiet veselīgas robežas

Tehnoloģija devusi iespējas cilvēkiem uzturēt pastāvīgu kontaktu vienam ar otru. Tas ir arī radījis darba vidi, kurā no darbiniekiem tiek sagaidīts, ka viņi nekavējoties atbildēs uz pieprasījumiem. Pastāvīgi pieslēdzoties, daudzi nespēj atpūsties un uzlādēties. Apgūstiet mākslu pateikt nē, lai atvienotos no darba un izvairītos no darba izdegšanas. Izmantojiet veselīgas robežas, pēc darba stundām izslēdziet paziņojumus un noteiktus laikus (piemēram, nedēļas nogalēs) un vietas (piemēram, pie pusdienu galda) norādiet kā “zonas bez darba”.

6. Kvalitatīvs miegs

Miega režīms ir kritiski svarīgs jūsu veselībai, pašsajūtai un smadzeņu darbībai, tāpēc novērtējiet to un neļaujiet savam darbam ielauzties šajās dārgajās stundās. Lai optimāli strādātu, pieaugušajiem ieteicams katru nakti gulēt 7–9 stundas.

Neatkarīgi no tā, vai jūs esat uz izdegšanas robežas vai jau strādājat "ar dūmiem", nekad nav par vēlu uzņemties atbildību par savu fizisko un garīgo veselību. Šo padomu izmantošana var palīdzēt samazināt izdegšanu darbā .

Lielus panākumus politikā un biznesā sasniegušu cilvēku atziņas un izteikumi vienmēr interesējuši plašu ļaužu klāstu. Daudziem veiksmīgiem uzņēmējiem tieši Džona Rokfellera citāti sniedza padomus par naudu, investēšanas veidiem un ceļu uz bagātību.

Rokfellers

Rokfellers par naudu

  • Ekonomē naudu uz visu, iepērcies vairumā un tieši no ražotājiem
  • Iepriekš sastādi vajadzīgo lietu sarakstu un iepērcies tikai pēc tā
  • Ja tev ir maz naudas - uzsāc biznesu. Ja naudas nav nemaz- bizness jāuzsāk nekavējoties!
  • Ceļš uz turību iet caur pasīviem ienākumiem. Strādājot 24 stundas dienā, bet nevis ar galvu- naudu nenopelnīsi.
  • Vairāk satiecies ar interesantiem cilvēkiem. Nesabiedriski cilvēki ļoti reti kļūst bagāti.
  • Uzmanīgi izpēti bagātu cilvēku izteikumus un biogrāfijas.
  • Nepārstāj sapņot par lielām lietām- kad cilvēks pārstāj sapņot, viņš mirst.
  • Palīdzi cilvēkiem bez maksas, no tīras sirds- bet ne sliņķiem un liekēžiem.
  • Jūsu labklājība atkarīga no jūsu lēmumiem.

Lielākā daļa jeb 73% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju labprāt strādātu attālināti, nevis darba vietā, liecina darba portāla CV Market veiktā aptauja.

  Aptaujā “Vai Jūs vēlētos strādāt attālināti?” 64% respondentu atbildējuši apstiprinoši, 9% aptaujāto norādījuši, ka labprāt to gribētu, taču neļauj darba specifika, bet 5% aptaujas dalībnieku atklājuši, ka viņu darba vietā šāda iespēja jau pastāv. 22% aptaujāto norādījuši, ka nevēlētos strādāt attālināti.
Vai vēlies strādāt no mājām?
 
“Novērojams, ka arvien vairāk uzņēmumu saviem darbiniekiem piedāvā iespēju strādāt attālināti. To neapšaubāmi veicina arī interneta un citu tehnoloģiju attīstība,” aptaujas datus komentē CV Market personāla atlases vadītājs Kristaps Kolosovs. “Protams, ne vienmēr strādāšana no mājām ir iespējama darba specifikas dēļ. Virkne pētījumu pierāda, ka, strādājot attālināti, ir ērtāk sabalansēt darba un privāto dzīvi, tomēr jāatceras, ka šāds darbs var nebūt piemērots visiem.” Kolosovs skaidro, ka, pirms izvēlēties strādāt attālināti, šāda iespēja jāapskata no vairākām pusēm - vai konkrētais cilvēks spēs uzturēt veselīgu balansu starp darbu un atpūtu, vai jutīsies pietiekami komfortabli strādājot vienatnē, un kāda veidosies darba kvalitāte. Pēdējais aspekts ir īpaši svarīgs, jo nereti novērots, ka, strādājot izolēti no kolēģiem, darba kvalitāte ar laiku mēdz kristies. 

Autors: Riks Fosters

 

Daudzi izstrādājumi veidoti tā, lai imitētu īsto lietu. Ir plastikāta apdares dēļi, kuri izskatās pēc koka, un vinila grīdas flīzes, līdzīgas keramiskajām. Mēs varam nopirkt neīstu kažokādu un dārgakmeņus, poniju galvas, parūkas un daudz ko citu. Aiz tā slēpjas acīmredzams nolūks, bet kā ar aerosolu – “Uzsmidzināmie dubļi”? 

Uzsmidzināmie dubļi tika izstrādāti, lai tos lietotu uz apvidus auto, lai tie izskatītos tā, it kā dārgo SUV īpašnieki tos lietotu ne tikai, lai aizvestu bērnus uz futbola treniņiem. Ja tos uzsmidzina, draugi var padomāt, ka esat atgriezies no mežonīga izbrauciena. Ja gribat šādu šķietami autentisku izskatu, bet bez iespējamām nepatikšanām un bezceļu brauciena, jūs varat šo produktu nopirkt par $15 gabalā!Kam es cenšos patikt?

Līdzīgu praksi ikdienā varam vērot arī biznesa un profesionālajā vidē, kad vīrieši un sievietes cenšas sevi  uzdot par tādiem, kādi īstenībā nemaz nav – veiksmīgāki, prasmīgāki, pieredzējušāki. Cilvēki  vilto savus CV, pārspīlē panākumus, stāstot par tiem darba intervijās. Tas viss, lai izpatiktu citiem un gūtu labumu sev. 

Vērojot, kā rīkojas citi, mums jāuzdod jautājumu sev pašiem: “Kam es cenšos patikt?”